Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) označila sladidlo aspartám, ktoré sa nachádza v diétnych limonádach a mnohých ďalších potravinách, za „možnú“ príčinu rakoviny. Samostatná skupina odborníkov, ktorá skúmala tie isté dôkazy, však uviedla, že túto náhradu cukru v obmedzenom množstve stále považuje za bezpečnú.
Hrozby súvisiace s rakovinou
Rozdielne výsledky koordinovaných preskúmaní zverejnili v piatok skoro ráno. Jeden z nich prišiel od spomenutej Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny a druhú správu vypracovala skupina odborníkov vybraná WHO a Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Brusel chce zaviesť GMO na polia aj do potravín. Verejnosť však nebude vedieť, že ich konzumuje
IARC so sídlom vo francúzskom Lyone pravidelne skúma potenciálne hrozby súvisiace s rakovinou, no vo svojich hodnoteniach, ktoré sa pohybujú od „možného“ k „pravdepodobnému“, neuvádzajú aká je pravdepodobnosť, že daná látka spôsobí rakovinu.
Usmernenia sladidla sa nemenia
Aspartám sa tak podľa agentúry AP pridal do kategórie s viac ako 300 ďalšími možnými rakovinotvornými látkami, vrátane takých vecí, ako sú extrakt z aloe vera, nakladaná zelenina ázijského typu či stolárska práca. Usmernenia týkajúce sa používania tohto sladidla sa však nemenia.
Poľsko má najnebezpečnejšie potraviny v Európskej únii, Vlčan vyzval Slovákov na zváženie nákupu v krajine (video)
„Neodporúčame spotrebiteľom, aby (aspartám) úplne prestali konzumovať. Odporúčame len trochu striedmosti,“ vyjadril sa riaditeľ WHO pre výživu Francesco Branca.