Ficova vláda predĺžila zákaz dovozu poľnohospodárskych a potravinárskych komodít z Ukrajiny

VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) predĺžila zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenska.

Režim tranzitu

Kabinet súčasne zaviedol osobitný režim tranzitu zásielok poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny cez územie Slovenska. Reaguje tak na absenciu systémového celoeurópskeho riešenia.

Predchádzajúca úradnícka vláda takéto uznesenie schválila len politicky do konca roka a bolo na nás, akým spôsobom ďalej pokračovať,“ povedal po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD). Vláda preto na jeho návrh schválila predĺženie zákazu dovozu určitých komodít.

Zákaz dovozu vybraných komodít

Pôvodne sa tento zákaz týkal štyroch komodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien. Vláda však rozsah týchto komodít rozšírila na štrnásť.

Napríklad med, slad, cukor, sú to komodity, ktoré sú veľmi podstatné,“ povedal Takáč. Upozornil na to, že Poľsko zakazuje dovážať z Ukrajiny 20 komodít a Česká republika 24 komodít. Medzi štrnástimi komoditami sa nachádza med, pšenica, jačmeň, kukurica, pšeničná múka, slad, sójové bôby, semená repky, slnečnicové semená, trstinový cukor, či pšeničné otruby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard TakáčRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD