Vojna na Ukrajine: Rusi strieľali aj na vlastných, Putina opustil Čubajs a Zelenskyj si nie je istý postojom Maďarska aj Nemecka (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Kyjev
Zničené obchodné centrum v Kyjeve po ruskom útoku. Foto: SITA/AP.

Ukrajine sa podarilo znovu dobyť mestá a obranné pozície východne od hlavného mesta Kyjev. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na najnovšie hodnotenie britského ministerstva obrany.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajinské protiútoky a ruské problémy so zásobovaním umožnili ukrajinskej armáde znovu obsadiť mestá a obranné pozície až 35 kilometrov východne od Kyjeva. Ukrajinské sily sa budú pravdepodobne naďalej pokúšať zatlačiť ruské sily späť pozdĺž severozápadnej osi z Kyjeva smerom k letisku Hostomeľ.

Na juhu Ukrajiny sa ruské sily stále pokúšajú obísť Mykolajiv, zatiaľ čo chcú ísť na západ smerom k Odese, pričom ich postup spomaľujú logistické problémy a ukrajinský odpor.

Ukrajinskí vojaci zničili ruskú skupinu 59. tankového pluku, ktorá operovala v smere na Charkov. Referuje o tom web ukrajinskej televízie Kanal 24. Ako na Telegrame uviedol Oleh Syniehubov, šéf správy charkovského regiónu, ukrajinské stíhačky nedovoľujú nepriateľovi postupovať.

Dodal, že neďaleko zničeného mesta Izium boli zostrelené dve ruské lietadlá. Syniehubov poznamenal, že v regióne okolo Charkova zaznamenali zvýšenú aktivitu rakiet Grad a Uragan. Vo štvrtok večer okupanti ostreľovali terminál na letisku v Charkove. Zvýšenú aktivitu evidujú aj u ruských žoldnierov.

Predstavitelia ukrajinskej armády na piatkovom rannom brífingu uviedli, že Rusko sa naďalej zameriava na dobytie južnej Ukrajiny v snahe vytvoriť „pozemný most“ na okupované územie Krymu. V mestách Sumy a Charkove na ukrajinskom severovýchode Rusi útočia na civilnú infraštruktúru, pričom niektoré ruské sily sa dali na ústup po tom, čo utrpeli až 50-percentné straty. BBC sa však zatiaľ nepodarilo tieto tvrdenia overiť.

Druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov už opustila zhruba polovica jeho obyvateľov. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra The Associated Press. Mesto od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu čelí neustálemu ostreľovaniu. Obyvatelia sa ukrývajú v staniciach metra a pivniciach. Ukrajinská vláda tvrdí, že pri ruskom útoku vo štvrtok zahynulo šesť ľudí, ktorí sa zhromaždili na mieste, kde sa rozdávala humanitárna pomoc. Túto informáciu nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom nočnom príhovore k národu rozprával o nádeji a odhodlaní. „Je už noc. Ale pracujeme,“ povedal tichým hlasom. „Krajina sa musí pohnúť smerom k mieru, napredovať. Každým dňom našej obrany sa približujeme k mieru, ktorý tak veľmi potrebujeme. Sme bližšie k víťazstvu. Nemôžeme sa zastaviť ani na minútu. Lebo každá minúta určuje náš osud, našu budúcnosť, či budeme žiť,“ dodal.

Anatolij Čubajs, poradca ruského prezidenta Vladimira Putina, odstúpil z pozície a rozhodol sa odísť z Ruska. Ako referuje spravodajský web BBC, učinil tak údajne pre ruskú inváziu na Ukrajinu. Jeho abdikáciu potvrdil aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Piatkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v sobotu.

20:18 Bombardovanie divadla v Mariupole pred deviatimi dňami pravdepodobne prežilo asi 600 ľudí. Podľa spravodajského portálu CNN o tom informoval poradca mariupoľského starostu.

Informácie o obetiach a preživších útoku zo 16. marca sa objavujú pomaly, a keďže v meste nie je fungujúca polícia ani sieť záchranárov, dať dokopy oficiálne údaje je podľa Petra Andriuščenka nemožné.

Vyjadril sa tak prostredníctvom služby Telegram a poskytol podľa vlastných slov „takmer oficiálne“ čísla, pričom zároveň vysvetlil, ako mestská rada dospela k informácii o zhruba 300 mŕtvych, ktorú dnes zverejnila. CNN tieto údaje nedokázala nezávislo overiť.

19:23 Samospráva ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ uviedla, že hlavná ruská prokremeľská politická strana Jednotné Rusko si otvorila kanceláriu v obchodnom centre na predmestí obliehaného mesta. Podľa správy na komunikačnej platforme Telegram kancelária Jednotného Ruska distribuuje propagačné materiály a karty do mobilných telefónov od telekomunikačného operátora, ktorý pôsobí v neďalekých separatistických regiónoch podporovaných Ruskom.

19:10 Švédska spoločnosť Spotify, ktorá ponúka počúvanie hudby prostredníctvom streamovania, odchádza z Ruska pre nové zákony v krajine určujúce, čo môžu mediálne firmy vysielať alebo online zverejňovať. Informuje o tom portál bbc.com.

Zverejnenie materiálov o ruskej invázii na Ukrajinu, ktoré sú podľa Moskvy falošnými správami, by mohlo v Rusku podľa nových pravidiel viesť k dlhodobému väzneniu. Firma Spotify vo vyhlásení uviedla, že tieto pravidlá, ktoré „ešte viac obmedzujú prístup k informáciám, eliminujú slobodu vyjadrovania a kriminalizujú určitý typ správ, ohrozujú zamestnancov Spotify a možno dokonca aj našich poslucháčov“.

„Po dôkladnom zvážení našich možností a terajších okolností sme dospeli k ťažkému rozhodnutiu úplne zastaviť naše služby v Rusku,“ dodala firma.

Spoločnosť Spotify je známa najmä ako hudobná streamovacia platforma, ale pôsobí aj vo zverejňovaní podcastov a jej knižnica zahŕňa množstvo správ a pokrýva aktuálne udalosti.

18:45 Ukrajinská armáda oznámila, že jej sily zabili ruského generálporučíka Jakova Rjezanceva. Stalo sa tak údajne počas bojov v Čornobajivke v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, uvádza spravodajský portál CNN.

18:22  Energetické spoločnosti štyroch škandinávskych krajín uviedli, že sú pripravené pomôcť trom pobaltským krajinám, ak by Rusko obmedzilo alebo úplne zastavilo export elektriny svojim menším susedom. Dánska firma Energinet, nórska spoločnosť Statnett, švédska Svenska kraftnat a fínska firma Fingrid Oyj vo vyhlásení uviedli, že „zabezpečili programy pre scenár, že by pobaltské štáty boli odpojené od ruskej siete“.

„V takomto scenári by bola potrebná podpora zo strany škandinávskeho systému. Pobaltskí prevádzkovatelia prenosových systémov obmedzili import z Ruska s cieľom neriskovať vážnu situáciu v prípade náhleho odpojenia od ruského systému,“ uviedla vo vyhlásení fínska firma Fingrid Oyj.

Estónsko, Lotyšsko a Litva sú pri uspokojovaní svojho dopytu po elektrine stále vo veľkej miere závislé od svojho ruského suseda.

17:55 Švajčiarsko schválilo ďalšie sankcie proti Rusku. V piatok to podľa portálu CNN oznámila švajčiarska Spolková rada s tým, že opatrenia sú v súlade s najnovším balíčkom Európskej únie (EÚ).

„Rozhodnutie Spolkovej rady z 25. marca znamená, že Švajčiarsko zostáva v línii s opatreniami, ktoré 9. a 15. marca v reakcii na pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu zaviedla Európska únia. Švajčiarsko už 16. marca prijalo rozšírený zoznam osôb a spoločností, ktorých sa týkajú finančné sankcie uvalené EÚ,“ uvádza sa v stanovisku rady.

17:28 Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) kritizovala Rusko za to, že bombarduje oblasti, kde žijú pracovníci Černobyľskej jadrovej elektrárne. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Ukrajinský regulátor MAAE informoval, že „ruské sily bombardujú ukrajinské kontrolné stanovištia v meste Slavutyč, kde žijú mnohí ľudia, ktorí pracujú v neďalekej Černobyľskej jadrovej elektrárni“.

Slavutyč sa nachádza mimo uzavretej zóny, ktorú vytvorili po nehode v elektrárni v roku 1986.

16:59 Za prvý mesiac z celkového počtu 269 111 osôb, ktoré prišli z Ukrajiny na Slovensko, požiadalo o azyl 164 utečencov a o dočasné útočisko 52 042. Informovala o tom Polícia SR.

Najviac žiadostí o azyl je od občanov Ukrajiny, to 141. Zvyšok tvorí 15 žiadostí osôb z Ruskej federácie, tri z Nigérie, dve z Libanonu, po jednej z Afganistanu, Bieloruska a Maroka.

„Cudzinci nikdy nemali o Slovensko záujem, o azyl ich nanajvýš žiada pár stoviek, no dostane ich len niekoľko desiatok ľudí ročne. Cudzinci nedostávajú žiadne megalomanské príspevky, ako sa dnes klamlivo prezentuje na sociálnych sieťach,“ zhodnotila polícia. Zároveň uviedla, že získať azyl na Slovensku je v porovnaní s inými krajinami náročnejšie.

16:56 Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva doteraz potvrdil, že od začiatku vojny na Ukrajine zabili najmenej 1 081 civilistov a ďalších 1 707 bolo zranených. Úrad však dodal, že skutočný počet obetí na životoch je pravdepodobne podstatne vyšší. Informuje o tom portál bbc.com.

Pozorovatelia pracujú na overení správ o ďalších úmrtiach na miestach intenzívnych bojov v rôznych regiónoch, vrátane Donecka, kde sa nachádza mesto Mariupoľ, uviedla OSN.

Organizácia už skôr konštatovala, že počet obetí je pravdepodobne vyšší, ako naznačujú oficiálne údaje, vzhľadom na náročnosť získať informácie z oblastí zasiahnutých vojnou.

16:24 USA pracujú na pohotovostných plánoch pre prípad, že by sa Rusko pokúsilo zaútočiť na pozemné konvoje dopravujúce zásoby Ukrajine cez členské štáty Severoatlantickej aliancie.

Novinárom to povedal na palube lietadla amerického prezidenta poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Na otázku, či by sa Rusko pokúsilo o bombardovanie takých konvojov, Sullivan odpovedal: „Robíme pohotovostné plány pre možnosť, že sa Rusko rozhodne zasiahnuť územie NATO v tomto alebo akomkoľvek inom kontexte.“

„Prezident dal tak jasne najavo, ako je to možné, svoje absolútne odhodlanie odpovedať rozhodne, spolu s ostatnými členmi našej aliancie, ak Rusko zaútočí na NATO,“ vyhlásil Sullivan.

16:15 Na Ukrajine od začiatku vojny zahynulo 1 351 ruských vojakov. Oznámil to v piatok zástupca náčelníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl Sergej Rudskoj. Ako dodal, 3 825 vojakov na Ukrajine utrpelo zranenia.

Podľa agentúry The Associated Press sa zdá, že bilancia nezahŕňa separatistov, ktorí s podporou Moskvy bojujú na východe Ukrajiny. Nie je tiež zrejmé, či zverejnený údaj prihliada aj na ruské ozbrojené zložky ako Národná garda, ktoré nepatria pod ministerstvo obrany.

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) v stredu uviedla, že podľa jej odhadov Rusko počas prvého mesiaca vojny na Ukrajine pravdepodobne stratilo sedemtisíc až 15-tisíc vojakov. Bol to prvý zverejnený odhad ruských obetí zo strany NATO od začiatku invázie 24. februára.

16:08 Pri Putinovej požiadavke, aby krajiny začali platiť za ruský plyn v rubľoch, sa objavujú právne otázky, či by iná mena rušila platnosť celých zmlúv na odber plynu.

Podľa vedúceho advokáta advokátskej kancelárie Vojčík & Partners Pavla Daubnera pre zodpovedanie otázky, aký konkrétny dopad by mala jednostranná zmena požadovanej meny zo strany Ruska pri obchodovaní so zemným plynom, by bolo potrebné podrobne analyzovať znenie príslušných zmlúv, ktoré majú odberatelia uzavreté.

„Ak však zmluvy neobsahujú klauzuly o možnej jednostrannej zmene vo vzťahu k mene, v ktorej sa uhrádzajú platby za dodávaný zemný plyn, požiadavka prechodu na ruský rubeľ a odopretie dodávok v prípade jej neakceptovania zo strany odberateľa môže znamenať porušenie zmluvného záväzku zo strany dodávateľa zemného plynu,“ uviedol Daubner.

Vo všeobecnosti podľa neho platí, že pokiaľ v obchodnej zmluve nie je dohodnuté niečo iné, môžu sa zmluvné podmienky, vrátane kúpnej ceny a meny, zmeniť len na základe vzájomnej dohody zmluvných strán.

15:50 Rezort diplomacie spolu s Národnou transfúznou službou SR zorganizovali v piatok v poradí už po štvrtýkrát akciu s názvom Diplomatická kvapka krvi.

Aktuálny ročník bol tematicky venovaný symbolickému vyjadreniu podpory Ukrajine. Záštitu nad podujatím prevzal šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS), v mene rezortu prišla akciu osobne podporiť štátna tajomníčka rezortu Ingrid Brocková.

„Humanitárna kríza na Ukrajine, ktorej dopady zasahujú aj Slovensko, je alarmujúca. Táto situácia nám nie je ľahostajná. Som preto hrdá na náš rezort a jeho zamestnancov, ktorí v posledných týždňoch preukazujú mimoriadne nasadenie a odhodlanie pomáhať, a to aj touto formou,“ vyhlásila štátna tajomníčka.

Cieľom podujatia bolo vyjadriť solidaritu Ukrajine a prispieť k zvýšeniu chýbajúcich krvných zásob v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach na Slovensku, ktorých kapacity sú v súčasnosti exponované mimoriadnymi humanitárnymi potrebami.

15:43 Americký prezident Joe Biden pricestoval do poľského Rzeszówa. Informuje o tom spravodajský portál CNN. Šéfa Bieleho domu čaká brífing o humanitárnej situácii a tiež stretnutie s americkými vojakmi, ktorí tam pôsobia.

V sobotu čakajú Bidena vo Varšave viaceré rokovania. Osobne by sa mal stretnúť aj s utečencami a tiež s americkými humanitárnymi pracovníkmi.

15:24 Výstavu fotografií zobrazujúcich civilné obete bombardovania Kyjeva a Mariupoľa zriadili na železničnej stanici vo Vilniuse tak, aby ju mohli vidieť cestujúci, ktorí používajú tranzitnú železničnú dopravu do ruskej Kaliningradskej oblasti.

Litovské železnice v piatok informovali, že 24 fotografií vybral Litovský klub žurnalistických fotografov. Text na fotografiách v ruskom jazyku hovorí, že prezident Vladimir „Putin dnes zabíja nevinných ľudí na Ukrajine. Ste s tým spokojní?“

Výstava je symbolickým prejavom podpory. Do Kaliningradskej oblasti, ktorá sa nachádza medzi Litvou a Poľskom, chodia tranzitné vlaky z Moskvy každý deň.

14:41 Ruská armáda začala mať problémy s financovaním. Na Facebooku to uviedlo Hlavné spravodajské riaditeľstvo Ministerstva obrany Ukrajiny.

Ako uviedla ukrajinská rozviedka, po sľúbených platbách vojakom začala mať ruská armáda ťažkosti s jej financovaním. Úhrada týchto nákladov údajne nie je v rozpočte nijako zabezpečená a vzhľadom na neuspokojivý stav finančného systému Ruska v dôsledku uvalených sankcií nie je možné nájsť v rozpočte ďalšie finančné prostriedky.

14:32 Fínska národná železničná spoločnosť oznámila, že po tomto víkende preruší premávku vlakov medzi Helsinkami a ruským Petrohradom. Uzavrie sa tak jeden z posledných dostupných prostriedkov verejnej dopravy pre Rusov, ktorí sa chcú dostať do Európskej únie. 

Vedúci osobnej prepravy v štátnej spoločnosti VR Topi Simola rozhodnutie zdôvodnil sankciami uvalenými na Rusko a poznamenal, že „ľudia, ktorí chceli z Ruska odísť, mali dosť času“. Posledný vlak z Helsínk do Petrohradu vypravia v nedeľu ráno a opačným smerom by mali ísť oba naplánované vlaky. Od pondelka už vlaky nebudú premávať až do odvolania.

13:03 Západ vyhlásil Rusku totálnu vojnu. Vyhlásil to v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ako dodal, cieľom totálnej hybridnej vojny je zničiť ruskú ekonomiku a Rusko ako celok.

Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: archívne, SITA/AP.

12:48 Rusko uvažuje o akceptovaní bitcoinov pri platbách za svoj export ropy a plynu.

Povedal to poslanec Štátnej dumy Pavel Zavaľnyj, ktorý je šéfom parlamentného výboru pre energetiku. Krajina podľa jeho slov skúma alternatívne spôsoby prijímania platieb za export energií. Informuje o tom portál bbc.com.

bitcoin
Foto: ilustračné, Getty images

12:24 Novovymenovaný ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj povedal, že globálne ceny potravín budú naďalej rásť, ak sa situácia na Ukrajine po ruskej invázii nezmení. Referuje o tom web Deutsche Welle.

Solskyj vyhlásil, že ukrajinské zásoby obilia na export predstavujú 6,8 miliardy eur. Presný objem obilia na export však neuviedol.

Bývalý minister poľnohospodárstva Roman Leščenko vo štvrtok odstúpil zo zdravotných dôvodov. Dva dni predtým povedal, že Ukrajina bude tento rok schopná pestovať jarné plodiny na ploche zhruba sedem miliónov hektárov, čo je necelá polovica vlaňajšej plochy.

12:13 Ukrajina a Rusko podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pravdepodobne dosahujú pokrok v štyroch otázkach, o ktorých vyjednávajú s cieľom ukončiť boje, ale rozdiely zostávajú v dvoch ďalších otázkach.

11:47 Pri ruskom nálete zo 16. marca na mariupoľské divadlo, ktoré slúžilo ako protiletecký kryt, prišlo o život približne 300 civilistov.

Na Telegrame o tom v piatok informovali predstavitelia mesta Mariupoľ. Bezprostredne po oznámení nebolo jasné, či záchranári už dokončili odstraňovanie trosiek a pátranie v sutinách.

Ukrajina, Rusko, invázia, vojna
Divadlo poškodené po ostreľovaní v Mariupole na Ukrajine vo štvrtok 17. marca 2022. Foto: SITA/AP

11:34 Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck uviedol, že jeho krajina uzatvorila zmluvy s novými dodávateľmi, ktoré jej v najbližších týždňoch umožnia výrazne znížiť závislosť od ruského uhlia, plynu a ropy.

Habeck v piatok novinárom v Berlíne povedal, že ruská ropa bude v najbližších týždňoch tvoriť asi 25 % nemeckého dovozu. V súčasnosti je to asi 35 %. Dovoz ruského uhlia sa v najbližších týždňoch zníži na polovicu z približne 50 %. Habeck tiež poznamenal, že Nemecko by malo byť schopné stať sa takmer úplne nezávislým od ruského plynu do polovice roku 2024.

10:47 Spojené štáty americké a Európska únia v piatok oznámili nové partnerstvo s cieľom znížiť závislosť kontinentu od ruskej energie. Tento krok predstavuje začiatok iniciatívy na ďalšiu izoláciu Moskvy po jej invázii na Ukrajinu. Ako súčasť plánu zvýšia USA a ďalšie krajiny tento rok vývoz skvapalneného zemného plynu do Európy o 15 miliárd kubických metrov, uviedol Biely dom. V budúcnosti budú tieto dodávky ešte väčšie.

10:41 Automobilový sektor čelí výpadkom dodávok, a tým prerušovaním výroby alebo jej odstávkam na dlhšie obdobie ako jeden – dva dni.

Volkswagen Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

10:32 Dolár v úvode piatkového obchodovania oslabil voči jenu aj oproti euru napriek tomu, že počet nových nezamestnaných Američanov, ktorí požiadali o štátnu podporu, klesol na 52-ročné minimum. Oproti jenu si dolár pohoršil na 121,49 JPY/USD z hodnoty 122,26 JPY/USD. Spoločná európska mena voči doláru posilnila na 1,1029 USD/EUR z úrovne 1,0997 USD/EUR.

10:29 Japonský parlament v piatok schválil novú obrannú dohodu so Spojenými štátmi a pre americké vojenské základne na svojom území vyčlenil viac ako jednu miliardu japonských jenov (JPY). Rozpočet pokrýva do marca 2027 nákupy nových zbraní používaných pri spoločných vojenských cvičeniach, ako aj služby pre amerických vojakov a Japoncov zamestnaných na amerických základniach. Japonsko výrazne posilňuje obranné partnerstve so Spojenými štátmi, ako aj s ďalšími krajinami vrátane Austrálie, Indie, Francúzska, Veľkej Británie a Nemecka, ktoré s ním zdieľajú obavy z územných nárokov Číny v regióne. (1 EUR = 133,71 JPY)

10:25 O dočasne útočisko vo štvrtok na Slovensku požiadalo 1199 osôb prichádzajúcich z Ukrajiny. Celkovo tak urobilo už viac ako 52-tisíc osôb, ktoré prekročili slovensko-ukrajinskú hranicu. Hraničnými priechodmi prešlo vo štvrtok spolu 707 mužov, 1925 žien a 1083 detí. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 255 príslušníkov PPZ, 60 príslušníkov HaZZ, 112 colníkov, 405 vojakov, dvaja duchovní, 182 dobrovoľníkov a 69 príslušníkov zahraničných zložiek. Zároveň bolo vypravených 35 autobusov, ktoré prepravili 1182 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky.

Za včerajší deň bolo ubytovaných 126 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 10108 lôžok. Slovensko-ukrajinskú hranicu od začiatku konfliktu prekročilo už takmer 270-tisíc utečencov.

10:21 Maďarský premiér Viktor Orbán odmietol žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o zbrane a o sankcie voči ruskému energetickému sektoru.

Hungary Orban
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP.

10:11 Ukrajinskí vojaci zničili ruskú skupinu 59. tankového pluku, ktorá operovala v smere na Charkov. Referuje o tom web ukrajinskej televízie Kanal 24.

Ako na Telegrame uviedol Oleh Syniehubov, šéf správy charkovského regiónu, ukrajinské stíhačky nedovoľujú nepriateľovi postupovať. Dodal, že neďaleko zničeného mesta Izium boli zostrelené dve ruské lietadlá. Syniehubov poznamenal, že v regióne okolo Charkova zaznamenali zvýšenú aktivitu rakiet Grad a Uragan. Vo štvrtok večer okupanti ostreľovali terminál na letisku v Charkove. Zvýšenú aktivitu evidujú aj u ruských žoldnierov.

10:08 Znížiť závislosť na ruských energiách by mohla pomôcť Slovensku geotermálna energia.

9:41 Francúzska automobilka Renault v snahe odraziť narastajúcu kritiku napokon pozastaví výrobu vo svojom moskovskom závode. Udeje sa tak niekoľko hodín po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas prejavu vo francúzskom parlamente obvinil spoločnosť a ďalšie francúzske firmy z napomáhania ruskému vojnovému úsiliu.

Podnikanie v Rusku odmietli pozastaviť viaceré francúzske spoločnosti, ako napríklad maloobchodný predajca pre domácich majstrov Leroy Merlin, reťazec supermarketov Auchan či maloobchodný predajca športových potrieb Decathlon.

Francúzsky potravinársky gigant Danone uviedol, že v Rusku pokračuje v miestnej výrobe základných mliečnych výrobkov a produktov dojčenskej výživy, pričom uviedol, že má povinnosť voči Rusom, ktorí sa na spoločnosť spoliehajú v oblasti potravín.

9:26 Druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov už opustila zhruba polovica jeho obyvateľov. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra The Associated Press. Mesto od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu čelí neustálemu ostreľovaniu. Obyvatelia sa ukrývajú v staniciach metra a pivniciach. Ukrajinská vláda tvrdí, že pri ruskom útoku vo štvrtok zahynulo šesť ľudí, ktorí sa zhromaždili na mieste, kde sa rozdávala humanitárna pomoc. Túto informáciu nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

9:20 Ukrajine sa podarilo znovu dobyť mestá a obranné pozície východne od hlavného mesta Kyjev. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na najnovšie hodnotenie britského ministerstva obrany.

Ukrajinské protiútoky a ruské problémy so zásobovaním umožnili ukrajinskej armáde znovu obsadiť mestá a obranné pozície až 35 kilometrov východne od Kyjeva. Ukrajinské sily sa budú pravdepodobne naďalej pokúšať zatlačiť ruské sily späť pozdĺž severozápadnej osi z Kyjeva smerom k letisku Hostomeľ.

Na juhu Ukrajiny sa ruské sily stále pokúšajú obísť Mykolajiv, zatiaľ čo chcú ísť na západ smerom k Odese, pričom ich postup spomaľujú logistické problémy a ukrajinský odpor.

9:18 Náš sused Ukrajina má právo brániť sa a my ho nemôžeme nechať bez pomoci. Pri príležitosti jedného mesiaca od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Ukrajinci podľa nej vedú spravodlivý boj o svoju suverenitu a národné sebaurčenie a Slováci pri pohľade do vlastnej histórie tomu musia rozumieť.

Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

9:13 Akciový trh USA vo štvrtok uzavrel vyššie. Podporila ho správa, že počet nových nezamestnaných Američanov, ktorí požiadali o štátnu podporu, klesol na 52-ročné minimum. Motorom rastu trhu boli akcie technologických a telekomunikačných spoločností.

Výrobca čipov Nvidia si pripísal 9,8 percenta, čiže v rámci indexu S&P 500 bol firmou, ktorej akcie klesli najviac. Firma Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku, si prilepšila o 2,9 percenta. Akciám zdravotníckych firiem sa tiež darilo. Spoločnosť Insurers UnitedHealth Group stúpla o dve percentá a firma Anthem získala 2,5 percenta.

Index S&P 500 vzrástol o 1,4 percenta na 4 520,16 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal percento a uzavrel na úrovni 34 707,94 bodu. Technologický Nasdaq si prilepšil o 1,9 percenta na 14 191,84 bodu. Nahor zamierili aj akcie menších firiem a index malých spoločností Russell 2000 stúpol o 1,1 percenta na 2 075,44 bodu.

Vývoj na ázijských akciových trhoch bol v piatok zmiešaný. Hlavný tokijský index Nikkei 225 si prilepšil o 0,14 percenta, ale index čínskej burzy Shanghai Composite klesol o 1,17 percenta a hongkonský Hang Seng oslabil o 2,65 percenta.

9:01 Americký prezident Joe Biden by mal v piatok potvrdiť zvýšenie dodávok skvapalneného zemného plynu pre Európu. Informuje o tom tlačová agentúra The Associated Press, ktorá pripomína, že Spojené štáty dlhodobo pracujú na znížení závislosti starého kontinentu od dodávok energií z Ruska.

Ursula von der Leyenová, Joe Biden
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP.

8:40 Predstavitelia ukrajinskej armády na piatkovom rannom brífingu uviedli, že Rusko sa naďalej zameriava na dobytie južnej Ukrajiny v snahe vytvoriť „pozemný most“ na okupované územie Krymu.

8:31 Ceny ropy vo štvrtok oslabili. Májové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 2,59 USD a uzavreli na úrovni 112,34 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 2,57 USD na 119,03 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež klesla, a to o 5 centov na 3,39 USD za galón. Ceny drahých kovov však zamierili nahor. Zlato zdraželo o 24,90 USD na hodnotu 1962,20 USD za uncu a cena striebra sa zvýšila o 73 centov na úroveň 25,92 USD za uncu. (1 EUR = 1,0978 USD)

8:23 V mestách Sumy a Charkove na ukrajinskom severovýchode Rusi útočia na civilnú infraštruktúru, pričom niektoré ruské sily sa dali na ústup po tom, čo utrpeli až 50-percentné straty. BBC sa však zatiaľ nepodarilo tieto tvrdenia overiť.

8:12 Po dvoch desaťročiach modernizácie a profesionalizácie sa Putinove sily ukazujú ako zle pripravené, zle koordinované a prekvapivo zastaviteľné.

Rozsah doterajších strát ruských vojakov na Ukrajine nie je detailne známy. Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) odhaduje, že za prvé štyri týždne zahynulo 7-tisíc až 15-tisíc ruských vojakov, čo je potenciálne toľko, koľko Rusko stratilo počas celej 10-ročnej invázie v Afganistane.

Celkovo mohlo Rusko doteraz na bojisku prísť o 30-tisíc až 40-tisíc vojakov. Tento údaj pritom zahŕňa zabitých a zranených, ale aj zajatých a nezvestných vojakov.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Sergej Čirikov/Pool Photo via AP.

7:52 Výbor talianskeho parlamentu, ktorý sa zaoberá spravodajskými záležitosťami, predvolal bývalého premiéra Giuseppe Conteho. Na svetlo sveta totiž vyplávali obavy, že vojenský a lekársky tím vyslaný Ruskom v začiatkoch pandémie koronavírusu na pomoc Taliansku v skutočnosti na Apeninskom polostrove vykonával špionážnu misiu. Do ruskej misie bolo zapojených približne 100 príslušníkov armády a zdravotníckych pracovníkov. V čase ich misie sa v Taliansku objavili správy, že ruskí vojaci operujú neďaleko od americkej vojenskej základne v severnom Taliansku. Ruský tím odišiel z Talianska po niekoľkých týždňoch.

Taliansko koronavírus karanténa epidemia
Giuseppe Conte. Foto: archívne, SITA/AP.

7:34 Mestská rada v obliehanom ukrajinskom meste Mariupoľ na pobreží Azovského mora naliehavo žiada o pomoc. Ako uviedla na Telegrame, obyvatelia mesta začínajú umierať od hladu.

7:18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom nočnom príhovore k národu rozprával o nádeji a odhodlaní. „Je už noc. Ale pracujeme,“ povedal tichým hlasom. „Krajina sa musí pohnúť smerom k mieru, napredovať. Každým dňom našej obrany sa približujeme k mieru, ktorý tak veľmi potrebujeme. Sme bližšie k víťazstvu. Nemôžeme sa zastaviť ani na minútu. Lebo každá minúta určuje náš osud, našu budúcnosť, či budeme žiť,“ dodal. Zelenskyj poznamenal, že nielen Ukrajina, ale aj Rusko musí hľadať cestu k mieru.

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas nočného príhovoru k národu. Foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP.

7:09 Ruská armáda odpálila vo štvrtok neskoro večer dve rakety na ukrajinský vojenský oddiel nachádzajúci sa na predmestí Dnipra, štvrtého najväčšieho mesta v krajine. Informovali o tom regionálne pohotovostné služby. Útoky zničili budovy a vyvolali dva požiare. Počet obetí a zranených je zatiaľ predmetom zisťovania. Dnipro leží západne od regiónov pozdĺž ruských hraníc, ktoré od roku 2014 ovládajú separatisti podporovaní Ruskom.

7:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj