Prezidenta Putina opustil jeho poradca. Chcel si zachrániť kožu a vlastné peniaze?

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

Anatolij Čubajs, poradca ruského prezidenta Vladimira Putina, odstúpil z pozície a rozhodol sa odísť z Ruska. Ako referuje spravodajský web BBC, učinil tak údajne pre ruskú inváziu na Ukrajinu. Jeho abdikáciu potvrdil aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Čubajs je najvyšší predstaviteľ Kremľa v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine, ktorý sa rozhodol nepodieľať sa na agresii Putinovho režimu v susednom štáte. Krátko po vypuknutí vojny zverejnil na Facebooku fotografiu zavraždeného opozičného predstaviteľa Borisa Nemcova, čo bolo považované za kritické gesto voči Kremľu.

Čubajs svoju rezignáciu nekomentoval a podľa niektorých médií sa už momentálne spolu s manželkou nachádza v Turecku. V ostatnom čase údajne nepatril k najbližším spolupracovníkom Putina. V Rusku ho však uznávali najmä pre jeho úlohu pri reforme ruskej ekonomiky po páde Sovietskeho zväzu.

Kira Jarmyšová, hovorkyňa a blízka spolupracovníčka uväzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného, sa však domnieva, že v Čubajsovom prípade nešlo o protivojnový protest. Podľa nej si iba chcel zachrániť „kožu a vlastné peniaze“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anatolij ČubajsDmitrij PeskovKira JarmyšováVladimir Putin