Vojna na Ukrajine: Obrancovia Azovstaľu chcú bojovať až do smrti, Rusi zaútočili na školu aj viacero letísk (online)

Azovstal mariupol
Obliehaná oceliareň Azovstaľ v meste Mariupoľ na juhovýchode Ukrajiny. Foto: SITA/AP

Ruské presne navádzané rakety v sobotu podľa ministerstva obrany krajiny zničili ukrajinské lietadlá na letiskách v Odese, v meste Arcyz v Odeskej oblasti a v meste Voznesensk v Mykolajivskej oblasti. Ruský rezort obrany zároveň uviedol, že rakety Iskander zasiahli vybavenie z USA a Európy neďaleko Charkova.

Útok na školu zabil 60 ľudí

Pravdepodobne až 60 ľudí zomrelo pri sobotňajšom leteckom útoku na školu v ukrajinskej obci Bilohorivka v Luhanskej oblasti, v ktorej sa ukrývalo 90 miestnych obyvateľov. Obec sa nachádza približne 11 kilometrov od frontovej línie.

Všetky ženy, deti a starých ľudí evakuovali z oceliarne Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupoľ. Oznámila to na komunikačnej platforme Telegram podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková. Informuje o tom portál bbc.com.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Začiatkom tohto týždňa bolo v závode podľa odhadov stále uväznených 200 civilistov. Oceliareň je posledným miestom odporu ukrajinských síl v Mariupole.

Ruský prezident Vladimir Putin podľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena prekrúca históriu, aby ospravedlnil nevyprovokovanú vojnu na Ukrajine. Vyjadril sa takto vo vyhlásení, ktoré zverejnil v predvečer výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Informuje o tom portál bbc.com.

Rusko tvrdí, že zámerom jeho boja na Ukrajine je „denacifikácia“ krajiny. Moskva to hlása od roku 2014, v ktorom anektovala ukrajinský polostrov Krym. Minulý mesiac Blinken navštívil Kyjiv, kde sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským a sľúbil ďalšiu pomoc Ukrajine.

Počet deportovaných presahuje populáciu Islandu

Od začiatku vojny na Ukrajine do Ruska deportovali viac ako pol milióna Ukrajincov. V piatok to v príhovore islandskému parlamentu povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom prízvukoval, že tento počet presahuje celkovú populáciu Islandu.

Zároveň zdôraznil, že do Ruska museli ísť nasilu a skonfiškovali im komunikačné prostriedky a doklady. „Posielajú ich do do vzdialených oblastí tej cudzej krajiny, aby sa tam asimilovali,“ povedal podľa spravodajskej televízie CNN Zelenskyj.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

21:00 Nedeľný online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v pondelok.

20:14 V prípade vojenského napadnutia Slovenska by 13 percent ľudí zaň bojovalo so zbraňou, 48 percent ľudí by zostalo na Slovensku, ale nebojovalo a za hranice by odišlo 32 percent opýtaných.

Nevedelo odpovedať 7 percent respondentov. Vyplynulo zo z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza reláciu Na telo s Michalom Kovačičom.

19:59 Nemôžeme si v tento deň zavrieť oči pred krutou pravdou. Ruský útok na Ukrajinu je zradou všetkých tých padlých, ktorí bojovali proti skutočnému, a nie domnelému nacizmu a fašizmu. Na sociálnej sieti to napísala prezidentka Zuzana Čaputovápri príležitosti štátneho sviatku Dňa víťazstva nad fašizmom.

19:33 Líder moldavského proruského separatistického územia Podnestersko Vadim Krasnoselskij poprel, že v regióne je mobilizácia. Ukrajinská armáda však predtým v nedeľu uviedla, že ruské a separatistické ozbrojené sily v Podnestersku sú „v plnej pohotovosti“.

19:19 Lídri G7 sa pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom a výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretli na online konferencii, ktorej sa zúčastnil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Sedemdesiatsedem rokov neskôr sa prezident Putin … rozhodol napadnúť Ukrajinu v nevyprovokovanej vojne,“ uviedli lídri v spoločnom vyhlásení. „Jeho činy sú zahanbením Ruska a historických obetí jeho ľudu,“ konštatovali. Zároveň sa zaviazali „postupne ukončiť“ závislosť od ruských energií, vrátane ukončenia dovozu ropy.

Lídri vyzvali Vladimira Putina, aby skončil „blokádu“, ktorá narušila produkciu potravín na Ukrajine a sľúbili, že budú pokračovať v kampani proti finančným elitám, ktorý Putina podporujú. Informuje o tom portál news.sky.com.

18:29 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v nedeľu diskutoval so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom.

„Prichádzajú nové tvrdé sankcie zo strany USA proti Rusku,“uviedol na mikroblogovacej sieti Twitter Kuleba. „Prediskutovali sme aj spôsoby odblokovania exportu potravín z Ukrajiny a zabezpečenie globálnej potravinovej bezpečnosti,“ dodal ukrajinský minister zahraničia.

18:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu stretol s predsedníčkou nemeckého parlamentu Bärbel Basovou počas jej návštevy Kyjeva, aby diskutovali o ďalšej vojenskej pomoci a tiež o sankciách voči Rusku.

Informoval o tom tlačový úrad ukrajinského prezidenta.

Volodymyr Zelenskyj, Bärbel Basová
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Bundestagu Bärbel Basová. Foto: SITA/AP

17:26 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyzvala obyvateľov krajiny, aby sa postavili za mier, slobodu a demokraciu.

Šéfka nemeckej diplomacie sa takto vyjadrila pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom, ktorý pripomína kapituláciu nacistického Nemecka z 8. mája 1945. Pred plánovanou cestou na Ukrajinu Annalena Baerbocková povedala, že Deň víťazstva nad fašizmom Nemcom pripomína, aby už nikdy neboli na nesprávnej strane v boji za slobodu a humanitu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v prejave k Dňu víťazstva nad fašizmom povedal, že „zlo sa vrátilo“ na Ukrajinu, ale Rusko sa zodpovednosti nevyhne. Informuje o tom spravodajský portál bbc.com.

Annalena Baerbocková
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Foto: archívne, Tobias Schwarz/Pool via AP.

17:10 Manželka amerického prezidenta Jill Bidenová v nedeľu neohlásene navštívila západnú Ukrajinu a na Deň matiek sa prekvapujúco stretla s manželkou ukrajinského prezidenta Olenou Zelenskou.

Stretli sa v škole, ktorá slúži ako dočasná ubytovňa pre ukrajinských utečencov z iných častí krajiny. „Chcela som prísť na Deň matiek,“ povedala Bidenová Zelenskej. „Myslela som, že je dôležité ukázať ukrajinskému ľudu, že táto vojna sa musí zastaviť, že je brutálna a že ľud USA stojí pri ľude Ukrajiny,“ vyhlásila.

Jill Bidenová, Olena Zelenská
Jill Bidenová sa v nedeľu prekvapujúco stretla aj s manželkou ukrajinského prezidenta Olenou Zelenskou. Foto: SITA/AP

16:59 Prvá dáma USA Jill Bidenová ocenila prácu policajtov, hasičov, colníkov, ale i dobrovoľníkov a cirkvi pri prijímaní utečencov z Ukrajiny. Na brífingu to povedal premiér po tom, čo spolu s manželkou amerického prezidenta, s vlastnou manželkou a ministrom vnútra Romanom Mikulcom, navštívili hraničný priechod Vyšné Nemecké.

„Mala možnosť sa s nimi rozprávať a bolo vidieť, že si to veľmi váži. Vyzdvihla ich ľudskosť, ktorú do práce vnášajú,“ komentoval premiér rozhovory prvej dámy. Jill Bidenovú podľa predsedu vlády najviac zaujímalo, ako to vyzeralo v prvé dni a v akom stave prichádzali matky. „Tomu venovala časť rozhovorov s policajtami a dobrovoľníkmi,“ podotkol Heger s tým, že jej opísali aj prípad 11-ročného chlapca s číslom napísaným na ruke.

Premiér dodal, že stretnutie s prvou dámou USA zakončili v kaplnke a spolu sa modlili za mier na Ukrajine a za všetkých ľudí poznačených vojnou.

BIDENOVÁ: Navštívila Vyšné Nemecké
Sprava: Prvá dáma Spojených štátov amerických (USA) Jill Bidenová, manželka premiéra SR Lucia Hegerová, premiér SR Eduard Heger a minister vnútra SR Roman Mikulec počas návštevy hraničného priechodu s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom pri príležitosti návštevy prvej dámy USA na Slovensku. Bratislava, 8. máj 2022. Foto: SITA/Úrad vlády SR

16: 54 Len v Košickom samosprávnom kraji sa o bezpečnosť prvej dámy USA Jill Bidenovej podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) stará 589 policajtov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.

Jill Bidenová
Prvá dáma USA Jill Bidenová a premiér SR Eduard Heger s dobrovoľníkmi a záchranármi na hraniciach vo Vyšnom Nemeckom. Foto: SITA/AP

16:48 Kanadský premiér Justin Trudeau v nedeľu prekvapujúco navštívil mesto Irpiň v Kyjevskej oblasti. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram starosta mesta Oleksandr Markušyn.

„Práve som mal tú česť stretnúť sa predsedom vlády Kanady Justinom Trudeauom, ktorý prišiel do mesta Irpiň, aby na vlastné oči videl hrôzy, ktoré ruskí okupanti spôsobili v našom meste,“ napísal starosta.

Irpiň ležiaci severozápadne od ukrajinského hlavného mesta dočasne okupovali ruskí vojaci na začiatku invázie na Ukrajinu. Informuje o tom portál news.sky.com.

Justin Trudeau, Kanada
Kanadský premiér Justin Trudeau. Foto: archívne, SITA/AP

16:15 Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zhoršila Českej republike výhľad dlhodobého emisného ratingu (IDR) v zahraničnej mene na negatívny zo stabilného a potvrdila ho na stupni AA-. Agentúra totiž predpokladá, že česká ekonomika v tomto roku posilní len o 1,5 percenta, pričom pôvodne odhadovala jej rast o 4,3 percenta. V budúcom roku by sa tempo hospodárskeho rastu krajiny podľa agentúry malo zrýchliť na 3,4 percenta.

„Konflikt na Ukrajine predstavuje veľký vonkajší šok, ktorý zasiahne spotrebiteľskú a podnikateľskú dôveru, zvýši infláciu a povedie k prísnejšej menovej politike,“ uviedla ratingová agentúra Fitch.

Oslabený zahraničný dopyt podľa nej tiež bude brzdou ekonomického rastu krajiny a pokračujúce narušenia dodávateľských reťazcov budú brzdiť zotavovanie automobilového sektora. Fitch ďalej uviedol, že priemerná inflácia v Česku bude podľa jeho odhadu v tomto roku 11,5 percenta a v budúcom roku sa spomalí na úroveň 5 percent.

15:18 Ukrajinskí bojovníci v obliehanej oceliarni Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupoľ vyhlásili, že budú pokračovať v odpore, kým budú nažive.

Budeme pokračovať v boji a odrážať ruských okupantov, kým budeme nažive,“ povedal na online tlačovej konferencii zástupca veliteľa bataliónu Azov kapitán Svjatoslav Palamar. „Nemáme veľa času, sme pod intenzívnym bombardovaním,“ povedal Palamar a požiadal medzinárodné spoločenstvo o pomoc pri evakuácii zranených vojakov z mariupoľského závodu. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu vyjadril nádej, že vojakov, ktorí sú v ťažkých podmienkach v oceliarni, je možné zachrániť. Odhaduje sa, že v tuneloch pod oceliarňou Azovstaľ je zhruba 2-tisíc ukrajinských vojakov. Sú posledným miestom odporu v meste, ktoré je takmer úplne zničené, a opakovane sa odmietajú vzdať.

14:38 Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v nedeľu navštívil Ukrajinu. Jeho návšteva je „vyjadrením solidarity a podpory“ ukrajinskému vedeniu a ľudu krajiny, uviedla chorvátska vláda vo vyhlásení.

Chorvátsko vie, čo to znamená byť terčom vojenskej agresie a naďalej ponúka Ukrajine politickú, diplomatickú, finančnú, humanitárnu, technickú a inú možnú pomoc,“ konštatovalo vyhlásenie. Plenkovič sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ďalšími ukrajinskými predstaviteľmi. Členom chorvátskej delegácie je aj veľvyslanec, ktorý zostane na ambasáde v Kyjeve.

Andrej Plenkovič
Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič. Foto: archívne, SITA/AP.

13:29 Pri ruských útokoch proti Ukrajine doteraz zomrelo 225 detí a ďalších 413 utrpelo zranenia.

Uviedla to v nedeľu poradkyňa ukrajinského prezidenta Daria Herasymčuková. Tieto počty sú však podľa nej pravdepodobne vyššie, keďže nezahŕňajú obete na okupovaných územiach. Moskva podľa Ukrajiny útočí aj na vzdelávacie inštitúcie, vrátane škôl a univerzít, pričom viac ako 20 úplne zničila.

Herasymčuková konštatovala, že najviac detí trpí v regióne Donbas a ukrajinská vláda vyzýva na zahraničnú pomoc pri repatriácii detí z detských domovov z území okupovaných Rusmi. Informuje o tom portál bbc.com.

Vojna na ukrajine
Deti utekajúce pred vojnou na Ukrajine. Foto: SITA/AP

12:47 Veľká Británia poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú podporu v hodnote 1,3 miliardy libier, aby pomohla obrane krajiny pred ruskými silami.

Oznámili to v nedeľu britskí predstavitelia. Súčasťou pomoci, ktorá je financovaná z rezerv britskej vlády, sú aj vojenské zariadenia za 300 miliónov libier, ktoré tento týždeň sľúbil premiér Boris Johnson. Ide o radarové systémy, zariadenia na rušenie rádiového signálu a prístroje na nočné videnie.

Britský premiér Boris Johnson, americký prezident Joe Biden a lídri ďalších krajín združených v organizácii G7 by mali v nedeľu o ďalšej podpore online diskutovať s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Cieľom rokovania je ukázanie jednoty západných spojencov pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom, ktorý pripomína kapituláciu nacistického Nemecka z 8. mája 1945.

Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson. Foto: SITA/AP

12:08 Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ozbrojené sily jeho krajiny zničili neďaleko Odesy ukrajinskú korvetu. Rezort obrany Ruska uviedol, že vojenskú loď zničil v noci raketový útok.

Ministerstvo zároveň vyhlásilo, že ruská protivzdušná obrana zostrelila dva ukrajinské bombardéry SU-24 a vrtuľník nad Hadím ostrovom v Čiernom mori. Informuje o tom portál news.sky.com.

11:32 Ruské presne navádzané rakety v sobotu podľa ministerstva obrany krajiny zničili ukrajinské lietadlá na letiskách v Odese, v meste Arcyz v Odeskej oblasti a v meste Voznesensk v Mykolajivskej oblasti. Ruský rezort obrany zároveň uviedol, že rakety Iskander zasiahli vybavenie z USA a Európy neďaleko Charkova.

Informuje o tom portál bbc.com, ktorý však dodáva, že ukrajinská strana alebo západní predstavitelia tieto správy nepotvrdili. Rusko raketami v sobotu útočilo na ciele od mesta Sumy na severovýchode Ukrajiny po Odesu na juhozápade. Hlavný útok ruských ozbrojených síl sa však naďalej sústreďuje na región Donbas na východe Ukrajiny.

10:54 Viac ako 300 civilistov už bolo zachránených od začiatku evakuácie z obliehanej oceliarne Azovstaľ v meste Mariupoľ na juhovýchode Ukrajiny. Povedal to v sobotu v nočnom príhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

10:00 Slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo v sobotu 7. mája na vstupe do Slovenskej republiky 4 162 osôb. Z toho bolo 936 mužov, 2 445 žien a 781 detí. O dočasné útočisko požiadalo 149 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3 111 osôb. Informovala o tom hovorkyňa ministra vnútra Zuzana Eliášová.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 143 policajtov, 92 hasičov, 96 colníkov, 147 vojakov, 102 dobrovoľníkov, 1 duchovný, 42 príslušníkov zahraničných zložiek a 12 zamestnancov migračného úradu.

Zároveň bolo vypravených 20 autobusov, ktoré prepravili 328 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 122 osôb. Mimoriadne vlaky boli vypravené dva. Celkový počet utečencov, ktorí vstúpili na územie SR od 24. februára 2022, bol 404 945 osôb. Doteraz sa udelilo 74 428 dočasných útočísk.

09:20 Pravdepodobne až 60 ľudí zomrelo pri sobotňajšom leteckom útoku na školu v ukrajinskej obci Bilohorivka v Luhanskej oblasti, v ktorej sa ukrývalo 90 miestnych obyvateľov. Obec sa nachádza približne 11 kilometrov od frontovej línie.

Šéf vojenskej administratívy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že 30 ľudí zo zbombardovanej školy zachránili, pričom siedmi z nich sú zranení.

Vojna na ukrajine
Útok na školu ukrajinskej obci Bilohorivka v Luhanskej oblasti pravdepodobne zabil 60 ľudí. Foto: t.me

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

22:00 Sobotný online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v nedeľu.

21:36 Americký prezident Joe Biden v piatok schválil ďalšie dodávky vojenského materiálu Ukrajine v hodnote 150 miliónov dolárov. Šéf Bieleho domu uviedol, že tento krok znamená, že jeho administratíva takmer vyčerpala rozsah pomoci Ukrajine, ktorú v marci schválil Kongres.

Biden vyzval zákonodarcov, aby rýchlo schválili balík výdavkov v sume viac ako 33 miliárd dolárov, ktorý sa má čerpať do konca septembra.

Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: SITA/AP

20:02  Všetky ženy, deti a starých ľudí evakuovali z oceliarne Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupoľ.

Oznámila to na komunikačnej platforme Telegram podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková.

Ukrajina, vojna, Mariupoľ
Žena, ktorá utiekla z Mariupolu, plače od úľavy po tom, čo dorazila do utečeneckého centra v Záporoží na Ukrajine. Foto: SITA/AP

19:40 Ruský prezident Vladimir Putin podľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena prekrúca históriu, aby ospravedlnil nevyprovokovanú vojnu na Ukrajine.

Vyjadril sa takto vo vyhlásení, ktoré zverejnil v predvečer výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Informuje o tom portál bbc.com.

Putin, Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Koláž WBN, SITA

19:02 Sabotéri v Bielorusku zohrali významnú rolu pri donútení Ruska, aby sa vzdalo snahy obsadiť ukrajinské hlavné mesto Kyjev. Uviedla to líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. Pre BBC povedala, že železnice zásobujúce ruské sily boli terčom 80 sabotáži.

Svetlana Cichanovská
Líderka bieloruskej opozície Svetlana Cichanovská. Foto: SITA/AP

18:22 Taiwan uvalil sankcie proti Bielorusku, ktoré sú zamerané na export 57 moderných tovarov. Dôvodom je „aktívne zapojenie“ Bieloruska do ruskej invázie na Ukrajine, uviedlo vo vyhlásení taiwanské ministerstvo hospodárstva. Sankcie sa týkajú napríklad telekomunikačného vybavenia a integrovaných obvodov. Sankcie v rovnakom rozsahu Taiwan začiatkom apríla uplatnil aj voči Rusku. Informuje o tom portál cnn.com.

17:51 Ukrajinská vláda aj samozvaná Donecká ľudová republika uviedli, že v sobotu bolo z oceliarne Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupoľ evakuovaných 50 ľudí.

Šéf úradu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na komunikačnej platforme Telegram napísal, že „evakuácia ľudí z oceliarne Azovstaľ bola veľmi náročná. Rusi neustále provokovali, nezastavili streľbu a pokračovali v bojoch“. „Podarilo sa nám však dostať preč 50 civilistov. Ide ženy, deti a starých ľudí,“ konštatoval. „Naša evakuačná operácia bude pokračovať, nezastavíme sa,“ dodal Jermak.

Samozvaná Donecká ľudová republika tiež potvrdila, že v sobotu z oceliarne Azovstaľ evakuovali 50 ľudí. Informuje o tom portál cnn.com.

17:37 Ruské rakety vzduch-zem zasiahli dve lokality v ukrajinskom meste Sumy, ktoré sa nachádza pri ruských hraniciach. Útok potvrdil guvernér Sumskej oblasti Dmytro Žyvyckyj aj guvernér susednej ruskej Kurskej oblasti Roman Staraovojt.

Podľa Žyvyckého boli zranení pohraničníci. Guvernér Kurskej oblasti obyvateľov regiónu ubezpečil, že na ruskom území sa nebojuje a ich životy nie sú ohrozené. Informuje o tom portál bbc.com.

Ruské pozemné sily sa zo Sumskej oblasti úplne stiahli začiatkom apríla po tom, ako do časti regiónu vstúpili na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

17:02 Polícia v Berlíne zakázala vyvesenie ruských a ukrajinských vlajok na pamätníkoch druhej svetovej vojny počas podujatí pripomínajúcich výročie skončenia vojny.

Počas osláv v nedeľu a pondelok budú v Berlíne zakázané aj vlajky samozvaných ľudových republík vyhlásených v Doneckej a Luhanskej oblasti a znaky V a Z symbolizujúce ruskú vojnu na Ukrajine.

Veľvyslanec Ukrajiny v Nemecku Andrij Melnyk vyjadril rozhorčenie a uviedol, že zákaz znamená rovnaký prístup k obeti aj k agresorovi. „Šokovalo nás, že berlínska polícia zakázala počas 8. a 9. mája ukrajinské vlajky,“ povedal. „Je to facka Ukrajine a ukrajinskému ľudu,“ dodal. Informuje o tom portál bbc.com.

16:18 Vojna na Ukrajine je podľa ministra obrany SR Jaroslava Naďa (OĽaNO) dôkazom, že zlo a nenávisť vo svojej najhoršej podobe sú tu stále prítomné.

Uviedol to v sobotu v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici na pietnej spomienke venovanej 77. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny – Deň víťazstva nad fašizmom. Informovala o tom hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

16:04 Anglický futbalový klub FC Chelsea z Londýne získa za 2,5 miliardy libier, čo sú v prepočte približne takmer tri miliardy eur, získa konzorcium záujemcov na čele so spoluvlastníkom bejzbalového klubu Los Angeles Dodgers Toddom Boehlym.

Po devätnástich rokoch sa v organizácii „The Blues“ skončí éra Rusa Romana Abramoviča, ktorý však z predaja neuvidí ani libru a všetky financie poputujú na pomoc obetiam vojny na území Ukrajiny. Tú v závere februára rozpútali Rusi s pomocou Bielorusov, preto musel Abramovič pristúpiť k predaju klubu.

15:44 Taliansko prikázalo zhabanie ruskej jachty v hodnote 700 miliónov dolárov, keďže podľa ministerstva financií krajiny majiteľ lode má vzťahy s „prominentnými členmi ruskej vlády“.

Jachtu Šeherezáda od septembra minulého roka opravovali v prístave v Toskánsku. Zhabali ju na základe sankcií Európskej únie voči Moskve pre ruskú inváziu na Ukrajine. Informuje o tom portál bbc.com.

14:41 Francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v sobotu inaugurovali do úradu hlavy štátu na druhé funkčné obdobie. V prejave sľúbil podniknutie krokov na zabránenie ďalšej eskalácii ruskej vojny na Ukrajine.

Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas inaugurácie do úradu hlavy štátu na druhé funkčné obdobie. Foto: SITA/AP

13:49 Ruská armáda v sobotu vystrelila štyri rakety s plochou dráhou letu na ukrajinské prístavné mesto Odesa.

Nepriateľ pokračuje nielen vo fyzickom ničení ale aj v psychologickom tlaku na civilné obyvateľstvo,“ uviedla ukrajinská armáda, ktorá o útoku informovala. Dodala však, že výsledkom útoku neboli nijaké obete na životoch.

12:39 Ukrajinská armáda uviedla, že ruské ozbrojené sily prvýkrát začali do vzduchu vyhadzovať mosty, aby spomalili ukrajinskú protiofenzívu na severovýchode.

11:21 Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov jednomyseľne schválila prvé vyhlásenie od začiatku ruskej vojenskej akcie na Ukrajine a vyjadrila v ňom „silnú podporu“ snahe generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa nájsť mierové riešenie „sporu“ na Ukrajine.

Stručné vyhlásenie, ktoré prijali na krátkom zasadaní v piatok, nepoužíva v súvislosti so situáciou na Ukrajine slová „vojna“, „konflikt“ alebo „invázia“ ale ani ruské označenie „špeciálna vojenská operácia“. Vyhlásenie „vyjadruje vážne znepokojenie v súvislosti so zachovaním mieru a bezpečnosti na Ukrajine“ a „vyzýva všetky členské štáty, aby prijali v súlade s chartou OSN záväzok urovnávať svoje medzinárodné spory mierovými prostriedkami“.

Počas nedávnej návštevy Moskvy a Kyjeva Guterres dosiahol dohodu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o evakuácii civilistov, predovšetkým z obliehaného mesta Mariupoľ.

10:38 Slovensko bude v pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) naďalej pokračovať v maximálnej možnej miere. Povedal to pri stretnutí s delegáciou poslancov Najvyššej rady Ukrajiny na čele s predsedom ukrajinsko-slovenskej Skupiny priateľstva Anatolijom Vjačeslavovyčom Kosťukhom.

09:53 Slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo v piatok 6. mája na vstupe do Slovenskej republiky 3 385 osôb. Z toho bolo 775 mužov, 1 967 žien a 643 detí. O dočasné útočisko požiadalo 254 ľudí. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v piatok 2 741 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 184 policajtov, 81 hasičov, 96 colníkov, 145 vojakov, 93 dobrovoľníkov, traja duchovní, 54 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu. Zároveň vypravili 20 autobusov, ktoré prepravili 374 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenska. Vlakovou dopravou prepravili 352 osôb, pričom mimoriadnych vlakov bolo vypravených desať.

Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do Slovenskej republiky prekročilo viac ako 400-tisíc osôb, o dočasné útočisko požiadalo viac ako 74-tisíc z nich. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi od začiatku konfliktu viac ako 142-tisíc osôb.

09:28 Britská vláda sľúbila, že Ukrajine pošle 287 mobilných generátorov na výrobu elektriny nad rámec 569, ktoré už krajine darovala. Nové generátory, ktoré dokážu dodávať elektrinu pre takmer 8-tisíc domov, budú slúžiť nemocniciam, útulkom a ďalším nevyhnutným zariadeniam, uviedlo britské ministerstvo pre podnikanie, energetiku a priemyselnú stratégiu. Informuje o tom portál news.sky.com.

09:00 Ukrajincom, ktorí na naše územie vstúpili už v prvý deň ruskej invázie 24. februára a nepožiadali o štatút dočasného útočiska sa oprávnený krátkodobý pobyt skončí už 25. mája. Upozorňuje na to Ministerstvo vnútra SR s tým, že príslušníci takzvaných tretích krajín sú oprávnení krátkodobo sa zdržiavať na našom území nepretržite najviac 90 dní od vstupu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonJoe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov