Jill Bidenová poďakovala Slovákom za pomoc Ukrajine. S Hegerom sa pomodlili za mier, a potom nastala zmena plánu

Jill Bidenová
Prvá dáma USA Jill Bidenová a premiér SR Eduard Heger s dobrovoľníkmi a záchranármi na hraniciach vo Vyšnom Nemeckom. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 8. mája 2022, 16:45

Chcem poďakovať všetkým ľuďom na Slovensku, že otvorili svoje náručia, otvorili svoje domovy, ale hlavne otvorili svoje srdcia. Spojené štáty stoja za vami a sú v tom s vami.

Viac o téme: Návšteva Jill Bidenovej na Slovensku

Počas návštevy východného Slovenska to vyhlásila prvá dáma Spojených štátov amerických Jill Bidenová v prítomnosti premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).

Modlitba za mier

Prvá dáma USA Jill Bidenová taktiež ocenila prácu policajtov, hasičov, colníkov, ale i dobrovoľníkov a cirkvi pri prijímaní utečencov z Ukrajiny. Na brífingu to povedal premiér po tom, čo spolu s manželkou amerického prezidenta, s vlastnou manželkou a ministrom vnútra Romanom Mikulcom, navštívili hraničný priechod Vyšné Nemecké.

„Mala možnosť sa s nimi rozprávať a bolo vidieť, že si to veľmi váži. Vyzdvihla ich ľudskosť, ktorú do práce vnášajú,“ komentoval premiér rozhovory prvej dámy.

Jill Bidenovú podľa predsedu vlády najviac zaujímalo, ako to vyzeralo v prvé dni a v akom stave prichádzali matky. „Tomu venovala časť rozhovorov s policajtami a dobrovoľníkmi,“ podotkol Heger s tým, že jej opísali aj prípad 11-ročného chlapca s číslom napísaným na ruke.

Premiér dodal, že stretnutie s prvou dámou USA zakončili v kaplnke a spolu sa modlili za mier na Ukrajine a za všetkých ľudí poznačených vojnou.

Na hraničnom priechode

Prvú dámu priamo na hraničnom priechode Vyšné Nemecké za ministerstvo vnútra informoval riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký a riaditeľ Hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Jozef Oreský.

Pri návšteve sa Bidenová zaujímala aj o to, ako prebieha proces prijímania utečencov, riešenie prvotných administratívnych úkonov, ako i mechanizmus humanitárnej pomoci, ktoré minister vnútra a ďalší predstavitelia rezortu ozrejmili návštevou samotných pracovísk a veľkokapacitných stanov vo Vyšnom Nemeckom.

Neočakávaná cesta na Ukrajinu

Zo slovenskej dediny Vyšné Nemecké, ktorá leží pri ukrajinských hraniciach, potom neočakávane zamierila do Užhorodu, stretla s manželkou ukrajinského prezidenta Olenou Zelenskou. Stretli sa v škole, ktorá slúži ako dočasná ubytovňa pre ukrajinských utečencov z iných častí krajiny.

„Chcela som prísť na Deň matiek,“ povedala Bidenová Zelenskej. „Myslela som, že je dôležité ukázať ukrajinskému ľudu, že táto vojna sa musí zastaviť, že je brutálna a že ľud USA stojí pri ľude Ukrajiny,“ vyhlásila.

Návšteva Jill Bidenovej na Slovensku

Bidenová pricestovala na Slovensku v sobotu 7. apríla. Cieľom jej trojdňovej návštevy je poďakovať Slovensku za podporu, ktorú poskytuje Ukrajine a Ukrajincom utekajúcim pred vojnou.

Prvá dáma USA v nedeľu navštívila východné Slovensko, kde mala naplánované stretnutie s ukrajinskými ženami a deťmi, humanitárnymi pracovníkmi a Slovákmi, ktorí podporujú rodiny utečencov. Len v Košickom samosprávnom kraji sa o bezpečnosť prvej dámy USA podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) staralo 589 policajtov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJill BidenováOlena ZelenskáRobert GuckýRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRÚrad hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP)