Zvyšuje sa hodnota štyroch druhov nemocenských dávok. Koľko peňazí môžete maximálne dostať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, žena, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ľudia na Slovensku, ktorí majú nárok na niektoré dávky, sa môžu tešiť. Zvyšujú sa totiž nemocenské, tehotenské, materské a ošetrovné dávky.

V tomto roku budú poistenci po splnení zákonných podmienok dostávať zo Sociálnej poisťovne vyššie maximálne sumy týchto spomínaných štyroch druhov nemocenských dávok. Informuje o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Nemocenské a ošetrovné dávky

V nemocenskej dávke sa denný základ zvyšuje na 47,158 eur. Znamená to, že mesačná dávka bude poskytnutá v rozmedzí od 1 414,80 eur až 1 462 eur, pričom výška závisí od počtu dní v mesiaci. Na rovnakú výšku sa zvyšuje denný základ aj pri ošetrovnom, t.j. na 47,158 eur.

Táto dávka dosahuje maximálnu výšku 660,30 eur za 14 dní. Pri dlhodobom ošetrovnom, ktoré Sociálna poisťovňa vypláca najviac 90 dní, tak bude maximálna mesačná výška 1 414,80 eur, resp. až 1 462 eur v mesiaci s 31 dňami.

Zvýšenie denného základu pre materskú

Denný základ pre materskú sa zvyšuje na 64,306 eur. Mesačná materská dávka bude vyplácaná medzi 1 929,30 eur až 1 993,60 eur. Aj v tomto prípade konkrétna suma závisí od počtu dní v mesiaci. V tehotenskej dávke sa zvyšuje denný základ na 12,861 eur.

Mesačný rozsah dávky tak bude v rozmedzí od 385,90 eur do 398,80 eur, podľa dní v mesiaci. Zvýšenia dávok sú výsledkom každoročného nárastu všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý ovplyvňuje výšku poistného, a denného vymeriavacieho základu, podľa ktorého sa vypočítavajú nemocenské dávky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSociálna poisťovňa