Zamestnávateľom sa nedarí plniť si záväzky, Sociálnej poisťovni stúpli výdavky na garančné poistenie o 150 percent

sociálna poisťovňa, peniaze
Foto: ilustračné - SITA, Thinkstock/koláž SITA Financie.

Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas januára až apríla tohto roka priemerne mesačne 75 osôb. V rovnakom období minulého roka to bolo priemerne 31 ľudí.

Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov poisťovňa za štyri mesiace tohto roka vynaložila 640,5 tisíca eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o nárast takmer o 150 percent, resp. o 380-tisíc eur. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa