Maximálny limit pre platby v hotovosti sa zjednotí, v súčasnosti sú to dve sumy

Peniaze, žena, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Pravidlá pre platby v hotovosti sa od júla zjednotia. Parlament schválil novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti.

V súčasnosti je ešte zákaz platieb v hotovosti dvojaký. Zatiaľ čo pre fyzické osoby – nepodnikateľov platí hranica 15-tisíc eur, nad ktorú sú platby v hotovosti zakázané, pre ostatné subjekty, teda pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov, platí prísnejšia hranica, a síce 5-tisíc eur.

Sumu odporúčalo aj ministerstvo

Poslanci za stranu SaS presadili, aby sa zaviedla jednotná suma 15-tisíc eur pre všetky osoby. Peter Kremský z OĽaNO navrhoval túto sumu znížiť na 10-tisíc eur, pozmeňujúci návrh mu však plénum neschválilo. Túto sumu odporúčal aj rezort financií.

V procese schvaľovania vládneho návrhu zákona o obmedzení platieb v hotovosti v roku 2012 vtedajšia vláda odôvodňovala potrebu jeho schválenia bojom proti daňovým únikom a kreatívnemu účtovníctvu. Od januára 2013 zákon už podľa predkladateľov neprešiel zmenami a pôvodný zamýšľaný cieľ, teda eliminovanie daňových podvodov, sa podľa nich nenaplnil.

Zistiteľnosť objemu príjmov

Zatiaľ čo podnikatelia s nepoctivými úmyslami zákon podľa predkladateľov odignorovali a v kreatívnom účtovníctve pokračovali, poctivým podnikateľom zákon priniesol komplikáciu.

S týmto ministerstvo financií nesúhlasí. Ešte koncom apríla uviedlo, že zistiteľnosť objemu príjmov, resp. odplatnosti zdaniteľných obchodov realizovaných daňovými subjektmi patrí k základným pilierom úloh finančnej správy pri ochrane záujmov štátu.

Tok hotovostných prostriedkov, ktorý nie je zaznamenaný ani v systéme e-kasa, podľa ministerstva financií nepodlieha zaznamenávaniu preukázateľným a hodnoverným spôsobom nezávislým subjektom, a preto nie sú k dispozícii nijaké podklady umožňujúce zistenie reálnych zdaniteľných príjmov a identifikáciu zdaniteľných obchodov pre účely dane z pridanej hodnoty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR