Vládny kabinet schválil rozšírenie 8-percentného odvodu poisťovní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zákon, právo, súd
Ilustračné foto. D.A.S.

AKTUALIZOVANÉ 15:10

Novela zákona o poisťovníctve, v rámci ktorej chce Ministerstvo financií SR rozšíriť 8-percentnú odvodovú povinnosť na všetky odvetvia neživotného poistenia, narazila na kritiku.

Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o poisťovníctve. Novela zákona plánuje rozšíriť 8-percentnú odvodovú povinnosť z odvetvia poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na všetky odvetvia neživotného poistenia. Poistný sektor by tak bol zaťažený okrem odvodu v odvetví povinného zmluvného poistenia aj ročnou sumou 55,6 mil. eur. Frekvencia platenia odvodov by sa mala zmeniť z ročnej na štvrťročnú. Účinnosť zákona sa navrhuje 1. januára 2017.
Viaceré subjekty namietajú
S takýmto krokom nesúhlasia zamestnávatelia. „Máme zásadný problém so zvyšovaním nákladov, s 8-percentným odvodom z neživotného poistenia, ktorý sa budú poisťovne snažiť pretaviť do zvýšenia poistného a zaťaženia tak priemyslu, ale aj občanov, ktorí sú zodpovední a poisťujú svoj majetok, čo vnímame ako istý trest za zodpovednosť,“ uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka.

Materiál však uvádza, že potenciálne sekundárne vplyvy sa nedajú kvantifikovať. Ministerstvo financií nevie, či môže skutočne prísť na trh navýšenie cien poistného. Dôvodom je podľa rezortu veľká konkurencia na slovenskom poistnom trhu, ktorá môže tlmiť prípadné snahy o zvyšovanie poistného. Takže poistné sa môže zvýšiť, ale v podstatne nižšej miere, uvádza sa v materiáli rezortu financií.

Minister financií Peter Kažimír po rokovaní vlády pripomenul, že 8-percentný odvod pri zákonnom poistení existuje celé roky. „Keď sa zavádzal, tak spôsobil tiež paniku medzi poisťovňami. A po rokoch sa hlavne konkurencia pri tomto type poistenia postarala o to, že ten prenos do cien bol minimálny alebo žiadny,“ skonštatoval Kažimír.
Podľa poisťovní je novela diskriminačná
Slovenská asociácia poisťovní kategoricky nesúhlasí s iniciatívou zaviesť nepriame skryté zdaňovanie vo forme takzvanej odvodovej povinnosti, určenej ako časť z prijatého poistného alebo výnosov, bez zohľadnenia príslušných nákladov v súlade so zákonom o dani z príjmov. Takáto forma zdaňovania je podľa presvedčenia asociácie poisťovní v rozpore s Ústavou SR a v rozpore s pravidlami férového zdaňovania. Zároveň je podľa asociácie diskriminačná, pretože je aplikovaná len na neživotné poistenie bez preukázania existencie relevantných nákladov vyvolaných týmto sektorom, ktoré by mala pokrývať.

Poistný sektor bol celé roky od krízy v roku 2009 podľa ministra nedotknutý. Kažimír odmietol tvrdenia poisťovní, že ide o selektívny trest pre ne. Banky museli zniesť podľa neho oveľa viac a poisťovne vôbec nie. „Celé to obdobie si poisťovne podľa mňa veľmi nažívali v závetrí bez toho, aby si ich niekto všímal,“ povedal Kažimír.
Vplyv na poistenie úveru
Zámer podľa Slovenskej bankovej asociácie predstavuje ďalšie z množstva nesystémových opatrení štátu. Dotknuté poisťovne budú musieť odvod premietnuť do ceny svojich poistných produktov, čo sa podľa bankovej asociácie prenesie na platiteľov poistného. Vzhľadom na to, že mnohé subjekty majú zákonnú povinnosť mať uzavretý ten ktorý druh neživotného poistenia, napríklad poistenie zodpovednosti, úveru, nehnuteľnosti atď., nemajú možnosť vyhnúť sa dôsledkom rozšírenia odvodu.
Súčasný stav
Súčasná právna úprava v zákone o poisťovníctve upravuje odvod časti poistného pre poisťovňu vo výške 8 % z prijatého poistného z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla z činnosti vykonávanej na území Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok na osobitný účet ministerstva vnútra. Prostriedky z osobitného účtu rozdeľuje ministerstvo vnútra po prerokovaní s ministerstvom financií hasičským jednotkám, napríklad na úhradu nákladov spojených s obstaraním materiálno-technického vybavenia, či zložkám rezortu vnútra na objasňovanie príčin nehôd v cestnej doprave.
Použitie prostriedkov
Peniaze z rozšíreného odvodu budú podľa Kažimíra nasmerované prioritne do oblastí, ktoré majú viesť k znižovaniu rizika. „Kľúčovým klientom bude napríklad rezort životného prostredia, ktorý z roka na rok má nesystémový spôsob financovania protipovodňových opatrení. Ak na Slovensku je problém s poisťovaním nehnuteľností v záplavových oblastiach, resp. so zvyšovaním poistného z titulu zvýšeného rizika záplav, tak je našou povinnosťou reagovať na znižovanie toho rizika,“ povedal šéf rezortu financií.
Ministerstvo si posvieti aj na sprostredkovateľov
Ako dodal Kažimír, padlo rozhodnutie, že rezort financií začne pracovať aj na veľmi prísnej legislatíve, ktorá bude regulovať výšku sprostredkovateľskej provízie v poisťovníctve, ale aj pri poskytovaní ďalších finančných služieb. „Pretože málokto z nás vie, že keď uzatvoríme poistnú zmluvu, tak niekedy rok či dva platíme len províziu sprostredkovateľovi,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať