V novembri zbankrotovalo 594 dlžníkov, stúpa podiel bankrotov ľudí bez domova

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Osobný bankrot
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V novembri tohto roku zbankrotovalo 594 občanov Slovenska. V medziročnom porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka s 800 osobnými bankrotmi to predstavuje pokles o takmer 26 %.

Pokles o približne 40 percent 

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ide o pokles o približne 40 %. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.

„Z dlžníkov, ktorí zbankrotovali v novembri, bolo 84 ľudí s trvalým pobytom zapísaným na obecných, miestnych alebo mestských úradoch či na virtuálnych adresách. Z nich bolo 71 % mužov a 29 % žien. Celkovo ich podiel na počte vyhlásených konkurzov predstavuje až 14,4 %. Je to o 3 percentuálne body viac, než je dlhodobý priemer,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

V minulom mesiaci bolo vyhlásených 584 konkurzov a 10 dlžníkov sa rozhodlo pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového množstva osobných bankrotov ich bolo 91 % vyhlásených na majetok nepodnikateľov.

Viac mužov ako žien

Z dlhodobých štatistík CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, bolo do konca novembra vyhlásených 76 410 osobných bankrotov.

Z novembrových osobných bankrotov pripadalo na mužov 382 a na ženy 212. Najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov medzi mužmi boli tridsiatnici s podielom takmer 28 % a medzi ženami štyridsiatničky s podielom mierne nad 27 %.

V jedenástom mesiaci tohto roka bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Nitrianskom a v Bratislavskom kraji. V medziročnom porovnaní počet osobných bankrotov klesol v šiestich krajoch, vzrástol v dvoch.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau