Slovensko predalo desaťročné štátne dlhopisy za tri miliardy eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko sa vrátilo na medzinárodné kapitálové trhy s novou eurovou emisiou 10-ročných štátnych dlhopisov za 3 miliardy eur a rizikovou prirážkou + 100 bázických bodov, teda 1 % p. a., nad úrovňou príslušnej swapovej krivky.

Výsledný dosiahnutý výnos do splatnosti na úrovni 3,78 % p. a. umožnil stanoviť kupón 3,75 % p. a. pri emisnej cene 99,754 %.

Využili vhodnú situáciu na trhu

Vedúcimi manažérmi tejto transakcie boli J. P. Morgan, Slovenská sporiteľňa v rámci Erste Group, Tatra banka v rámci Raiffeisen Bank International Group a UniCredit. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Sledovanie situácie na kapitálovom trhu umožnilo Slovenskej republike zastúpenej agentúrou využiť vhodnú situáciu na finančnom trhu a zverejniť 26. februára 2024 o 12:41 stredoeurópskeho času zámer vstúpiť na medzinárodný dlhopisový trh s referenčnou syndikovanou emisiou 10-ročných štátnych dlhopisov.

Na základne pozitívnej spätnej väzby sa ARDAL rozhodla 27. februára o 8:58 stredoeurópskeho času otvoriť knihu objednávok pri úvodnej cenovej indikácii + 115 bázických bodov nad úrovňou príslušnej swapovej krivky.

Kniha objednávok zaznamenala od začiatku podľa agentúry silný záujem zo strany investorov, pričom po pár hodinách dosiahla hodnotu 5,4 miliardy eur, vrátane 365 miliónov eur zo strany manažérov syndikátu.

To umožnilo znížiť prirážku na + 100/105 bázických bodov nad úroveň príslušnej swapovej krivky.

Historicky najväčší predaj

Pokračujúci dopyt od investorov viedol k rastu knihy objednávok krátko poobede nad 6,8 miliardy eur, vrátane 265 miliónov eur zo strany manažérov syndikátu, a umožnil emitentovi stanoviť konečnú hodnotu rizikovej prirážky na + 100 bázických bodov.

V nadväznosti na kvalitu knihy objednávok sa následne o 13:23 stanovila konečná hodnota transakcie na 3 miliardy eur.

To podľa agentúry predstavuje historicky najväčší predaj syndikovanej emisie slovenských štátnych dlhopisov umiestnenej na medzinárodných kapitálových trhoch.

Konečné podmienky transakcie boli finálne stanovené o 15:34, s rizikovou prirážkou + 100 bázických bodov, čo zodpovedá výnosu do splatnosti 3,78 % p. a. a rizikovej prirážke + 133,6 bázických bodov nad referenčný nemecký štátny dlhopis splatný v roku 2034.

Celkové objednávky od takmer 190 investorov presiahli sumu 6,8 miliardy eur.

Väčšina investorov sú banky

Z umiestneného objemu 53 % investorov predstavovali banky, 31 % správcovské spoločnosti, 8 % poisťovne a penzijné fondy, 7 % centrálne banky a vládne inštitúcie a 1,5 % ostatní investori.

Z regionálneho hľadiska tvorili Rakúsko, Nemecko a Švajčiarsko spolu 22 %, krajiny strednej a východnej Európy 19 %, Spojené kráľovstvo a Írsko 15 %, Benelux 13 %, krajiny južnej Európy 13 %, Francúzsko 11 %, ostatné európske krajiny 5 % a ostatné krajiny 3 %.

Zníženie rizikovej prirážky o 15 bázických bodov potvrdilo podľa ARDAL dobrú pozíciu Slovenskej republiky na finančných trhoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity