Prípadný zásah v horách je bez poistenia nutné zaplatiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Turistika, hory, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/Pexels


Výjazd horskej služby nie je lacná záležitosť a bežné zdravotné poistenie zásah horskej služby nekryje. Ak poistenie do hôr nemáte, prípadný úraz vám podľa analytičky Finančného kompasu Ivety Hudákovej hlboko siahne do vrecka. Záchranná akcia, ktorá sa navyše nezaobíde bez pomoci vrtuľníka, je finančne náročná.

Od 1. júla 2006 na Slovensku podľa platného ustanovenia zákona o horskej záchrannej službe je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s pátraním. Uvedené sa podľa Hudákovej netýka maloletých. Ak sa chystáte na dovolenku do slovenských hôr s deťmi, resp. s osobami mladšími ako 18 rokov, tie poistenie nepotrebujú. Od poplatkov za záchranu horskej služby sú na Slovensku oslobodené aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

Podmienky

Poistenie na zásah záchranárov kryje klienta pri turistike na Slovensku a je potrebné si ho podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora uzatvoriť najneskôr deň pred plánovanou turistikou. Poistenie do hôr ponúkajú viaceré poisťovne a rozdiely v ich cenách sú minimálne. Rozdiely však môžu byť podľa Fajnora vo výške poistných súm, čiže vo výške krytia. V poisťovniach a ich produktoch sú rozdiely aj v rozsahu poistenia.

Náklady na zásah horskej služby nie sú zanedbateľné. Pri štandardnom zásahu terénnym vozidlom sa pohybujú podľa Fajnora okolo 300 eur, no ak si záchranná akcia vyžaduje aj výjazd vrtuľníka kvôli ťažko dostupnému terénu, môže klienta stáť aj niekoľko tisíc eur. „Za základné cestovné poistenie do hôr zaplatíte menej ako jedno euro za osobu a deň. Rozšírený balík o poistenie úrazu, batožiny a zodpovednosti vás bude stáť okolo 1,50 eura za osobu a deň. Víkendová turistika s deťmi tak vyjde na poistnom 4-člennú rodinu do 6 eur. Rodičia si zaplatia po 3 eurá a deti poistenie nepotrebujú,“ uzatvára Fajnor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta HudákováŠtefan Fajnor
Firmy a inštitúcie Finančný kompasFinGO.sk