Slováci, ktorí pracujú v zahraničí a uvažujú o hypotéke, sa však musia pripraviť na náročnejšie schvaľovanie.
Pri žiadosti o hypotéku môže v banke zavážiť aj to, či žiadateľ pracuje v zahraničí. Dôležité je, či záujemca o hypotéku pracuje v zahraničí ako podnikateľ alebo zamestnanec. V prípade, že pracuje ako zamestnanec, banky príjmy akceptujú. Problém nastáva, ak žiadateľ o hypotéku v zahraničí podniká. „Môže sa stať, že úver na Slovensku nedostane,“ povedala Iveta Hudáková z portálu Finančný kompas. V niektorých bankách však majú výnimky z podnikania, napríklad opatrovatelia v Rakúsku a profesionálni športovci. Výnimkou z podnikateľskej činnosti môže byť taktiež príjem z Českej republiky.
Iné meny len v niektorých bankách
Väčšina bánk akceptuje príjem iba v eurách, niektoré banky vedia akceptovať príjem aj v inej menej ako v eurách. Napríklad Slovenská sporiteľňa akceptuje príjmy z krajín, ktoré sú členom Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru, ale akceptuje príjem aj zo Švajčiarska. Ak je príjem žiadateľa v Tatra banke v inej mene, banka ho prepočíta aktuálnym kurzom, avšak minimálne vo výške 700 eur. V UniCredit Bank poskytuje banka v prípade inej meny úver len v obmedzenej výške. Ak má žiadateľ vo VÚB trvalý pobyt na území SR, podmienky sú po zdokladovaní príjmu rovnaké ako pre iných slovenských žiadateľov.
Potvrdenie o príjme obsahuje informáciu o výške príjmu, údaje o zamestnávateľovi, o žiadateľovi o úver, kontakt na osobu, ktorú vie banka kontaktovať v prípade overenia príjmu. Banky pri príjme zo zahraničia kontaktujú zamestnávateľa telefonicky alebo mailom a ten im musí potvrdiť, že žiadateľ o úver je u nich zamestnaný. Banky si okrem potvrdenia o príjme žiadajú podľa Hudákovej aj výpisy z účtu, kam potvrdený príjem prichádza. Zvyčajne za tri až 12 mesiacov, záleží od banky, v ktorej sa úver vybavuje.
Možné aj splnomocnenie
Banky poskytujú úver zväčša len klientom, ktorí pracujú u jedného zamestnávateľa viac ako jeden rok. Niektoré banky vedia akceptovať aj kratšiu dobu zamestnania. Klienti zvyknú byť kvôli pracovným povinnostiam dlhodobo mimo Slovenska, tak sa zaujímajú aj o možnosť podpisovať úver na základe splnomocnenia. Banky takýto postup podľa Hudákovej umožňujú, ale splnomocnenie je potrebné overiť na tlačive danej banky. Následne úver podpíše poverená osoba.