Poistné udalosti a Veľká noc: Úraduje alkohol a neopatrnosť pri šibačke či upratovaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tradičná oblievačka a šibačka
Chlapec v teplanskom kroji oblievajúc dievča počas tradičnej oblievačky a šibačky na Veľkonočný pondelok v Trenčianskej Teplej v okrese Trenčín. Trenčianska Teplá, 21. apríl 2014. Foto: SITA/Tomáš Somr
Tento článok pre vás načítala AI.

Upratovanie, alkohol, sviatoční vodiči a šibačka neodmysliteľne patria na Slovensku k Veľkej Noci. Každoročne však spôsobujú viacero škôd na zdraví či majetku.

Podľa štatistiky poisťovne sa najmenej poistných udalostí na cestách stáva na Veľkonočnú nedeľu, kedy evidujú každoročne zhruba o polovicu škôd menej ako na Veľkonočný pondelok, ktorý je sprevádzaný šibačkami a konzumáciou alkoholu.

Uniqa eviduje prípad staršieho manželského páru, ktorý sa počas sviatkov vybral autom na návštevu príbuzných. Za volantom sedela pani, ktorá bola tzv. sviatočná vodička. Znie to až neuveriteľne, ale stres z dlhšej prestávky v šoférovaní zrejme spôsobil, že pani za jeden deň spôsobila tri kolízie.

Najskôr narazila na ceste do zvodidiel, pokračovala v jazde, auto následne počas dňa poškodila pri parkovaní a večer cestou domov v snahe vyhnúť sa zvieraťu na ceste skončila s autom v priekope. „Posádka auta našťastie neutrpela zranenia, škodu na aute sme uhradili z havarijnej poistky,“ uvádza poisťovňa.

Pozor na alkohol

Na Veľkonočný pondelok určite nezabudne vodič, ktorý si neustriehol hladinu alkoholu v krvi. Po návrate zo šibačky sa snažil zaparkovať svoje auto na sídliskovom parkovisku, pričom poškodil naraz až 5 áut. Privolaná policajná hliadka mu namerala v krvi 0,8 ‰ alkoholu. Škody na okolostojacich autách sa hradili z PZP vodiča.

Keďže vodič sa dopustil hrubého porušenia svojich povinností, poisťovňa po ňom požadovala celú škodu zaplatiť. Poškodení tak boli síce obratom vo svojich nárokoch uspokojení, vodič pod vplyvom alkoholu však asi nebude na tento deň spomínať rád.

V prípade takejto havárie poisťovňa vyplatí z PZP plnenie poškodeným, je však oprávnená od svojho klienta regresom vymáhať náhradu škody. V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu nesie dokonca zodpovednosť aj dospelý poškodený spolujazdec. Ak sa dokáže, že si vedome sadol do auta vodičovi pod vplyvom alkoholu, poisťovňa mu môže znížiť plnenie za poškodenie zdravia, prípadne vzniknuté zranenie. Za jazdu pod vplyvom alkoholu sa kráti plnenie aj v prípade škody vzniknutej na havarijne poistenom vozidle.

Úrazy pri veľkonočnom upratovaní

Podľa analýz Uniqa sa väčšina nahlásených úrazov stane práve v domácnosti. Najmä na jar a špeciálne pred veľkonočnými sviatkami ľudia zvyknú absolvovať doslova upratovací maratón, pričom úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie. Najčastejšie ide o pošmyknutia, pády z rebríkov pri upratovaní či popáleniny pri varení. Úrazy, ktoré utrpíte doma či vonku, sú kryté v rámci úrazového alebo životného poistenia.

Mnohé zranenia sú dôsledkom pádov z vratkých stoličiek, starých rebríkov či iných improvizovaných podstavcov, na ktoré ľudia často vyskakujú len v ponožkách či papučiach. Medzi úrazmi prevládajú poranenia končatín – ide najmä o zlomeniny a otvorené rany, po nich nasledujú narazené rebrá a úrazy spodnej časti chrbtice.

Kuriózny prípad, ktorý skončil zraneniami, v minulom období nahlásil klient Uniqa po jarných prácach na záhrade, ktoré chcel s rodinou ukončiť grilovačkou: „Spadol som zo stromu rovno do kotla s vriacim gulášom a opálil som si ruku. Potom som asi ešte popálil nohu, keď som skočil pätou do pahreby.“

V rámci poistenia evidujú aj prípad dievčaťa, ktoré pri návšteve prvého šibača utrpelo fraktúru zápästia, pretože sa snažilo utekať, ale zakoplo o prah domu. Po chvíli sa priblížil ďalší šibač, ktorý bohužiaľ nevedel, že už je zranená a rozbehol sa za ňou. Dotyčná sa snažila opäť uniknúť, pri tom si ale bolestivo udrela koleno. Bola z toho pracovná neschopnosť rádovo niekoľko týždňov a doba liečenia úrazov si vyžiadala 3 mesiace.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia