Platitelia DPH si musia dať pozor na novú verziu formulára, pribudla zmena

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dane, platba, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Kontrolný výkaz dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorý zaviedla finančná správa na Slovensku v roku 2014, má od 1. júla tohto roka novú verziu. Použitie formulára v novej verzii je prvýkrát povinné pri podaní daňového priznania k DPH za tretí kvartál tohto roka, teda najneskôr do 25. októbra 2023.

Možnosť uvedenia nižšej sadzby

Zmena vo výkaze je tentokrát čisto formálna, pribudla možnosť uvedenia nižšej sadzby ako 10 %. Nižšia sadzba vo výške 5 % sa uplatňuje pri určitých dodaniach tovarov a služieb pri štátom podporovanom nájomnom bývaní s regulovanou výškou nájomného. Upozornila na to poradenská spoločnosť Grant Thornton.

Finančná správa pritom pri spustení kontrolného výkazu v roku 2014 predpokladala, že od roku 2016 už nebude daňový subjekt musieť podávať daňové priznanie k DPH a finančná správa bude sama extrahovať potrebné údaje z kontrolných výkazov.

Táto zmena však dodnes nenastala. Dôvodom môže byť aj to, že v priznaní k DPH sa uvádzajú aj niektoré typy transakcií, ktoré chýbajú v kontrolnom výkaze, napríklad pomerné odpočítanie DPH, vrátenie DPH z krádeže tovaru alebo úprava odpočítanej dane. Pre daňové subjekty to však spôsobuje určitú administratívnu záťaž.

Kontrolné výkazy

Napriek tomu je podľa spoločnosti Grant Thornton možné, že sa kontrolné výkazy v najbližších rokoch zrušia. Malo by ísť o dôsledok uplatnenia novej európskej legislatívy do praxe. Jednou z chystaných zmien, ktoré budú platiť vo všetkých členských štátoch EÚ, je zaverenie „e-faktúry“.

V minulých rokoch začalo Ministerstvo financií SR pracovať na legislatívnom návrhu k e-faktúre a novému hláseniu údajov z každej faktúry finančnej správe v reálnom čase.

„Dá sa očakávať, že po prijatí príslušnej smernice na európskej úrovni predstaví slovenské ministerstvo financií legislatívny návrh zákona k zavedeniu e-faktúry, ktorý zároveň povedie k zrušeniu kontrolných výkazov,“ hovorí daňová senior manažérka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Ľubomíra Murgašová.

Informovanie finančnej správy

Platitelia DPH po tomto kroku budú musieť pri vystavení alebo prijatí faktúry vo veľmi krátkom čase informovať elektronicky finančnú správu o podstatných náležitostiach faktúry.

Týmto krokom by mala zaniknúť aj súhrnná faktúra. Očakáva sa, že nárok na odpočítanie DPH bude neskôr podmienený vykázaním faktúry finančnej správe,“ tvrdí Murgašová.

Slovensko chcelo zájsť ešte ďalej a podmieniť aj daňovú uznateľnosť výdavku pre daň z príjmov vykázaním faktúry finančnej správe. Od tohto kroku si slovenská exekutíva sľubovala lepší výber daní a ďalšiu elimináciu daňových podvodov.

Pri tejto zmene, ktorá znovu zvýši administratívnu záťaž daňových subjektov, oprávnene očakávame aspoň čiastočnú kompenzáciu v podobe odstránenia kontrolných výkazov,“ hovorí Murgašová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomíra Murgašová
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRGrant ThorntonMF Ministerstvo financií SR