Rozpočtová rada znížila odhad deficitu o desiatky miliónov eur, oproti vlaňajšku však stále odhaduje nárast schodku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) znížila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy pre tento rok. Oproti februárovej prognóze ide o pokles schodku o 133 mil. eur. K medzimesačnému zlepšeniu prispeli podľa rady najmä nižšie výdavky štátneho rozpočtu a niektorých subjektov verejnej správy.

Úspory vychádzajú zo zohľadnenia doplňujúcich informácií o hospodárení v roku 2023. Deficit v tomto roku tak môže dosiahnuť 5,8 % HDP, resp. 7,48 mld. eur.

Výdavkové limity

Pozitívna odchýlka od schváleného rozpočtu predstavuje 0,2 % HDP. To podľa rozpočtovej rady znamená, že riziko nedosiahnutia cieľa rozpočtu je nízke. Na rozdiel od rozpočtovaného medziročného poklesu deficitu však rada odhaduje nárast schodku oproti roku 2023.

Národná rada neschválila návrh nových výdavkových limitov, čo znamená, že Slovensko podľa RRZ stále nemá funkčný nástroj na ozdravenie verejných financií. Schválenie limitu výdavkov, aktualizácia o nové opatrenia a následné zosúladenie rozpočtu by umožnili znížiť deficit hlbšie pod úroveň 6 % HDP.

Najvyššie riziko pre rozpočet

Najvyššie negatívne riziko pre rozpočet podľa rady predstavujú opatrenia na energopomoc, keďže rezerva v rozpočte nepostačuje na krytie celkových nákladov na kompenzačné schémy. Rozpočet sa totiž spoliehal na financovanie cez eurofondy, ktoré by však mali byť zaúčtované do deficitu v roku 2023.

Naopak, najvýraznejší pozitívny vplyv na saldo verejnej správy oproti rozpočtu tvorí odhadovaná úspora v bežných výdavkoch štátneho rozpočtu. Rada na základe vývoja v predchádzajúcich rokoch nepredpokladá vyčerpanie celého objemu zahrnutého v rozpočte.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Národná radaRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť