Na Slovensku sa otvorí diskusia o zavedení dôchodkového stropu, bude závisieť od náročnosti povolania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodok,, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku sa otvorí veľká odborná diskusia o nastavení a zavedení dôchodkového stropu v závislosti od náročnosti povolenia. Povedal to v pondelok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš po stretnutí s českým ministrom práce Marianom Jurečkom.

Zrušenie dôchodkového stropu

„Na Slovensku bol za predchádzajúcej vlády zrušený dôchodkový strop, ktorý sme my v minulosti zaviedli. Česká republika bude teraz zavádzať dôchodkový strop v závislosti od náročnosti povolania a nás to veľmi inšpiruje. Tí, čo vykonávajú najnáročnejšie práce by mali odchádzať do dôchodku skôr, ako tí ostatní,“ uviedol Tomáš, s tým, že už teraz máme na Slovensku štyri kategórie povolaní. Obaja ministri v pondelok preberali veľa praktických otázok a inšpirovali sa navzájom ohľadom sociálnych systémov.

„Riešili sme lehoty priznávania a uznávania dôchodkov. Mnohí majú kombinované dôchodky a niekedy dlhšie trvá ich priznanie. Vyhodnotili sme to a urobíme maximum pre to, aby sme lehoty skracovali, aby časti dôchodkov z druhého štátu boli priznávané čo najrýchlejšie,“ skonštatoval Erik Tomáš. Ďalšou z tém boli plánované zmeny v oblasti sociálnych služieb.

„Na Slovensku sa pripravuje veľká reforma v sociálnych službách, ktorá má platiť od 1.1.2026 a je naviazaná na Plán obnovy, takže to musíme stihnúť. ČR už model, ktorý nastavujem my používa,“ uviedol šéf slovenského rezortu práce.

V Česku už takýto systém zaviedli

Po novom by mala odkázaná osoba dostať jeden príspevok a ona sa rozhodne na akú službu ho použije, či na opatrovanie svojimi príbuznými, terénnymi pracovníkmi alebo na opatrovanie v pobytovom zariadení sociálnych služieb. V susednej Českej republike už tento systém takto funguje. Český minister práce uviedol, že budú musieť posilňovať kapacity sociálnych služieb vzhľadom na neodvratnú demografiu a starnutie populácie.

„V Českej republike je dôraz na terénne sociálne služby v prirodzenom prostredí klienta. Riešime ako nastaviť financovanie. Vláda teraz zvyšuje pre ľudí s vysokým stupňom závislosti príspevok na starostlivosť,“ uviedol Jurečka. Uvedomuje si tiež, že je nutné hľadať lepší nastavení odľahčovacích služieb pre rodiny so zdravotne ťažko postihnutými členmi domácností.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášMarian Jurečka
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR