Možnosť platiť bezkontaktne funguje na Slovensku už desať rokov

Platobný terminál, karty, bezkontakt
Ilustračné foto. mBank

Bezkontaktné platby pomocou kariet využíva na Slovensku v súčasnosti takmer 90 % ľudí.

Bezkontaktné platby na slovenskom trhu môžu bankoví klienti využívať už desať rokov. Ako povedal na utorkovej tlačovej konferencii generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko, ČR a Rakúsko Miroslav Lukeš, Slovensko patrí v platbách medzi najinovatívnejšie krajiny. Na rozdiel od zvyšku Európy, kde bezkontaktné platby pomocou kariet využíva len 49 % obyvateľov, na Slovensku je to takmer 90 %.

Už za prvý kvartál tohto roka Slováci v bezkontaktnom platení s počtom transakcií 72,7 mil. skoro dosiahli celkový počet transakcií vykonaných za celý minulý rok. V minulom roku klienti bezkontaktne platili spolu 73,03 mil. krát. Do roku 2020 bude podľa predikcií spoločnosti Mastercard až 62 % nositeľných zariadení obsahovať platobné funkcie.

Nové spôsoby platenia sú v kurze

Slováci uvažujú podľa Mastercardu o nových spôsoboch bezkontaktnej platby. Najnovšie sú to platby prostredníctvom mobilného telefónu alebo použitie digitálnych peňaženiek. V porovnaní s európskymi krajinami ako Nemecko, Francúzsko, Česká republika, Maďarsko alebo Poľsko, kde využíva mobilné platby v priemere 38 % obyvateľov, využívajú Slováci mobilné platby vo vyššej miere (51 %).

Spoločnosť Mastercard v súčasnosti s firmou FairSoft testuje mobilnú aplikáciu, ktorá umožní zákazníkom objednať a platiť za jedlo priamo od stola, a to prostredníctvom digitálnej peňaženky. Budúcnosť bude teda podľa Mastercardu bezkontaktná.

Slováci chcú platiť nositeľnými zariadeniami

Viac ako 31 % Slovákov má záujem platiť bezkontaktne pomocou inteligentných hodiniek, náramkov, kľúčeniek a ďalších nositeľných zariadení. Slováci sa tak dostávajú podľa vyjadrení Mastercardu nad európsky priemer, ktorý je na úrovni približne 24 %. Na Slovensku elektronickým peňaženkám dáva prednosť 47 % ľudí, pričom európsky priemer predstavuje 40 %.

Prvá bezkontaktná platba sa uskutočnila na Slovensku v júli 2008 v Bratislave. Kým v roku 2011 bolo v obehu okolo 392 tis. bezkontaktných platobných kariet, v súčasnosti ich je takmer 5 miliónov. Z celkového počtu 43 563 platobných terminálov je na Slovensku 97 % bezkontaktných. “To, že mal klient kartu s bezkontaktnou technológiou, automaticky pred desiatimi rokmi neznamenalo, že mohol platiť bezkontaktne v každej prevádzke s terminálom. Terminál totiž musel byť technicky uspôsobený na akceptovanie tohto typu transakcií, čo nebolo spočiatku vôbec samozrejmosťou,” doplnila Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaMastercard