Zo zarobenej stovky si vieme odložiť dve eurá, počas pandémie sme sporili o čosi viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, šetrenie, úspory
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Napriek malému rastu v prvom štvrťroku sa miera úspor nachádza na podpriemerných úrovniach. Domácnosti si podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša dokážu odložiť z každej zarobenej stovky približne dve eurá.

Dlhodobý priemer, teda 10 rokov, je na úrovni sedem eur. „V pandemických časoch sme sporili ešte o čosi viac, čo v konečnom dôsledku vytvorilo priestor pre silnú spotrebu, ktorú sme videli aj v závere minulého roka,“ skonštatoval analytik.

Návrat k priemeru možno podľa neho očakávať, až keď sa reálne mzdy vrátia k udržateľnému rastu. Medziročný rast nominálnych miezd v prvom štvrťroku opäť nestíhal za infláciou a reálne mzdy skončili v poklese.

Finančný majetok domácnosti

Priemerný rast miezd budú v tomto roku ovplyvňovať podľa Kočiša predovšetkým mzdy verejného sektora, kde nastane už schválená septembrová valorizácia platov.

„Plánovaný jesenný rast platov učiteľov o 12 % však stále iba dobieha priemerné mzdy v hospodárstve. Očakávame, že celkovo reálne mzdy v tomto roku ešte skončia v zápore,“ informuje analytik.

Na druhej strane, trh práce ostáva naďalej podľa neho odolný. Miera nezamestnanosti je nízka, čo bude naďalej tlačiť mzdy vyššie.

Pesimistickejší v tvorbe úspor

Dostatok práce a vyšší reálny príjem z nej predstavujú základný predpoklad pre zvyšovanie miery úspor, a teda aj čistého finančného majetku domácnosti. Prirodzene sa však začína podľa Kočiša objavovať otázka vzniku mzdovej inflačnej špirály.

Náročné makroekonomické prostredie sa prejavilo aj v slovenskom indexe spotrebiteľskej dôvery, ktorý si v máji neudržal pozitívny smer a v porovnaní s aprílom mierne poklesol. Spotrebitelia sú pesimistickejší vo všetkých sledovaných oblastiach vrátane finančnej situácie domácnosti, nezamestnanosti či tvorby úspor.

Aj preto analytici Slovenskej sporiteľne naďalej očakávajú, že ekonomiku v tomto roku nebude ťahať spotreba domácností, ale európske peniaze z eurofondov a plánu obnovy, ktoré by sa mali pretaviť do potrebných investícií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Kočiš
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa