Slováci dokážu podľa analytikov sporiť aj v ťažkých časoch, ale miera úspor je najnižšia za sledované obdobie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, šetrenie, úspory
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pozitívny ekonomický rast vlani ťahali najmä spotreba domácnosti a investície, ktoré sa po ťažkopádnejšom úvode roka vrátili na takmer predpandemické úrovne.

Najnižšia miera úspor

Aj pri klesajúcej reálnej mzde, keď miera inflácie predbehla nárast nominálnych miezd, si Slováci dokázali podľa analytikov Slovenskej sporiteľne vytvárať úspory, hoci miera úspor je najnižšia za sledované obdobie.

„Odhadujeme, že spotreba bola ešte z časti, najmä začiatkom roka, podporená úsporami, ktoré si ľudia vytvorili v časoch tvrdých protipandemických opatrení a následne sa snažili dobehnúť zameškané nákupy či dovolenky,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Vlaňajší rast ekonomiky ťahala spotreba domácností, čo bolo možné podľa analýzy vidieť aj pri náraste maloobchodných tržieb. „Slováci si dopriali štedré Vianoce, keď spotreba a tržby v závere roka gradovali,“ skonštatoval Kočiš. Vyššia spotreba domácnosti sa prejavila v nižšej miere úspor, ktoré domácnosti generujú.

Vyššia inflácia

Podľa dát zo Štatistického úradu SR sa miera úspor pohybuje aktuálne pod úrovňou 4 %, mimo peňazí, ktoré si Slováci sporia na dôchodok.

V nedávnej minulosti, teda počas lockdownov, dokázali domácnosti pre obmedzené možnosti míňania usporiť 11 % zo svojich príjmov. Pozitívom však podľa analytikov je, že domácnosti dokážu sporiť a kumulovať rezervy naďalej. Pokles úspor súvisí s reálnym poklesom miezd pre vyššiu infláciu.

„Z dlhodobého hľadiska očakávame, že po tom, čo sa reálne mzdy vrátia k rastu, začnú aj domácnosti sporiť viac. Teraz však klesajúca miera úspor povedie k utlmeniu spotreby domácnosti, pretože sa domácnosti dostanú do diskomfortnej situácie s nízkymi rezervami,“ informoval Kočiš.

Podľa Eurostatu v roku 2020 malo na Slovensku 47 % obyvateľstva rezervu, ktorá dokázala pokryť maximálne tri mesiace. Osem percent domácnosti nemalo žiadnu rezervu.

Aktuálny pokles reálnych príjmov túto štatistiku ešte zhorší, pričom treba brať podľa Kočiša do úvahy, že úspory sú podobne ako príjem rozdistribuované nerovnomerne. S vytváraním úspor budú mať problém najmä domácnosti s nižším príjmom, ktoré zároveň zasahuje inflácia viac.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Kočiš
Firmy a inštitúcie EurostatSlovenská sporiteľňaŠÚ Štatistický úrad SR