Inflácia môže mať na poisťovne podľa NBS negatívne aj pozitívne vplyvy. Dôležité bude, ako zareagujú poistenci

Budova Union poisťovne.
Foto: ilustračné, Union poisťovňa

Rastúca inflácia pôsobí na sektor poisťovní cez niekoľko špecifických kanálov. Zvyšuje podľa Národnej banky Slovenska (NBS) priemerné škody v neživotnom poistení, mení trendy v predpísanom poistnom životného poistenia a vplýva aj na solventnosť sektora.

V neposlednom rade dvíha prevádzkové náklady a mzdy v celej ekonomike, poisťovne nevynímajúc.

Vyššia cena neživotného poistenia?

V prvom kanáli, teda v neživotnom poistení, sú kľúčové priemerné náklady na poistné plnenia. Rast cien materiálov a služieb sa postupne podľa NBS prejaví aj v raste priemernej výšky škôd a v konečnom dôsledku aj v raste ceny poistenia pre klientov. Údaje zatiaľ podľa centrálnej banky nenaznačujú, že by sa už zásadnejšie zvyšovala priemerná výška poistných plnení.

V najbližšom období však bude táto oblasť v centre pozornosti poistného sektora. Dôležité bude, či sa poisťovniam podarí časovo zladiť nárast nákladov na poistné plnenia s rastom poistného a ako poistenci na zvýšenie cien zareagujú,“ uvádza NBS.

Riziko pri životnom poistení

V životnom poistení možno podľa nich predpokladať zvýšené riziko odkupov. To môže nastať tak pre zhoršenie finančnej situácie domácností, ako pre nízku garantovanú úrokovú sadzbu na zmluvách uzavretých v prostredí nízkych úrokových sadzieb. Tretím kanálom je kapitál poistného sektora. V nadväznosti na infláciu sa mení aj úrokové prostredie. Výrazne sa tým mení aj hodnota aktív, záväzkov a ako dôsledok aj solventnosť sektora.

Očakávaný rast prevádzkových nákladov a miezd ovplyvňuje výšku rezerv podľa NBS aj v súčasnosti. Budúce náklady sa premietajú do výšky technických rezerv, a preto už aj očakávania ich rastu zvyšujú výšku záväzkov v súčasnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska