Hodnota akcií Deutsche Bank prudko klesla. Neexistuje dôvod na obavy, ubezpečuje nemecký kancelár Scholz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deutsche Bank
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Hodnota akcií nemeckej banky Deutsche Bank v piatok prudko klesla a smerom nadol so sebou potiahla veľké európske banky.

Tento vývoj viedol nemeckého kancelára Olafa Scholza k vyjadreniu dôvery voči pevnosti banky, ktorá je najväčšou v krajine, keďže obavy o globálny finančný systém vyvolali nové turbulencie na trhoch.

Stúpla cena CDS

Akcie Deutsche Bank sa na nemeckej burze v úvode poludňajšieho obchodovania prepadli o 10,9 percenta. Ich oslabenie nasledovalo po raste ceny swapov na úverové zlyhanie, čiže credit default swaps (CDS).

Derivát CDS je založený na poistení možnosti, že emitent dlhopisov nedodrží splácanie. Rast nákladov na CDS pocítila aj švajčiarska banka Credit Suisse pred jej vládou podporeným prevzatím konkurentom UBS.

„Neexistuje dôvod na obavy,“ povedal Scholz v odpovedi novinárovi, ktorý sa opýtal, či by Deutsche Bank mohla byť ďalšou bankou, ktorá pôjde cestou peňažného ústavu Credit Suisse.

Banka je veľmi zisková

„Deutsche Bank dôkladne modernizovala a reorganizovala svoje podnikanie a je veľmi zisková,“ konštatoval nemecký kancelár po samite Európskej únie v Bruseli.

Deutsche Bank má kapitálové rezervy, ktoré vysoko prekonávajú regulačné požiadavky a desať kvartálov v rade vykázala zisk. Vlani dosiahla zisk po zdanení v sume 5,7 miliardy eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Olaf Scholz
Firmy a inštitúcie Deutsche Bank