Hnutie Slovensko chce strojnásobiť peňažný príspevok na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hnutie Slovensko
Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Hnutie Slovensko chce zvýšiť peňažný príspevok na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých detí o 200 eur. Zo súčasnej sumy 100 eur by teda stúpol na 300 eur.

Skupina opozičných poslancov, medzi ktorými je aj predseda hnutia Igor Matovič, predložila do parlamentu novelu zákonov o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Zvýšenie navrhuje hnutie od augusta tohto roka.

Špeciálna starostlivosť je nákladná

„Nedávna tragédia na Liptove, kde sa matka v náručí s 9-ročným dieťaťom v zúfalstve postavila pred idúci vlak, poukázala bolestným spôsobom na dlho zanedbávanú a mimoriadne ťažkú situáciu rodín a osobitne jednorodičovských domácností, ktoré sa starajú o zdravotne znevýhodnené deti,“ zdôvodňujú svoj návrh opoziční poslanci.

Podľa nich potrebujú viac finančných prostriedkov na zabezpečenie špeciálnej starostlivosti, liečby, terapií či pomôcok, čo má výrazný dopad na rodinný rozpočet.

Nezasiahne sa do základnej výšky príspevku

„Z vyššie uvedených dôvodov sa v predkladanom návrhu zákona zvyšuje peňažný príspevok na opatrovanie detí o 200 eur. Rozdiel oproti súčasnej právnej úprave spočíva v tom, že sa strojnásobuje príspevok na opatrovanie v prípade opatrovania fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ak ide o dieťa, alebo viacero nezaopatrených detí,“ uvádzajú poslancov. Návrhom zákona sa pritom nezasahuje do základnej výšky príspevku na opatrovanie.

Počet osôb s preukazom ŤZP je približne 400-tisíc, ide teda o viac ako 7 % populácie Slovenska.

Počet poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie je podľa poslednej štatistiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny 68 688, teda menej ako pätina z celkového počtu držiteľov preukazu ŤZP. Oficiálna štatistika neuvádza, koľko opatrovaných osôb z tohto počtu sú deti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny