Matovičovo hnutie chce zvýšiť prídavok na dieťa na 100 eur, zmeny by sa mali dotknúť aj daňového bonusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rodina, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Hnutie Slovensko chce zvýšiť prídavok na dieťa zo 60 na 100 eur mesačne. Skupina opozičných poslancov, medzi ktorými je aj Igor Matovič, predložili do parlamentu novelu zákonov o prídavku na dieťa.

Zvýšenie by stálo štátny rozpočet ročne 318,5 miliónov eur. Hnutie by chcelo zmenu presadiť už od júla tohto roka. Novela taktiež rieši daňový bonus.

Ten je aktuálne v sume 140 eur mesačne, podľa platného zákona o dani z príjmov sa od 1. januára 2025 zníži na 100 eur.

Vyplácal by sa do konca júna

Opoziční poslanci navrhujú, aby sa daňový bonus vo výške 140 eur vyplácal do 30. júna tohto roka a následne od júla klesne na 100 eur mesačne, aby si ho v plnej výške mohli uplatniť aj rodiny s deťmi s nižšími zdaniteľnými príjmami.

Spolu s prídavkom na dieťa na úrovni 100 eur mesačne by tak bola od júla zachovaná pomoc pre rodiny s deťmi na úrovni 200 eur mesačne.

Všetci nemajú nárok na plnú výšku

Hnutie priznalo, že sa objavili skupiny rodičov, ktorí nemajú nárok na plnú výšku daňového bonusu. Dôvodom je ich nízky príjem, práca na čiastočný pracovný úväzok, nekompletná rodina, kedy si daňový bonus nemohol uplatniť aj druhý rodič, alebo poberania napríklad materskej.

To sa následne zmiernilo návrhom, aby sa pri ročnom zúčtovaní dane z príjmov bral do úvahy aj príjem druhého rodiča pokiaľ ide o vyplácanie daňového bonusu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie Slovensko