Grécko chce predčasne splatiť dlhy voči Medzinárodnému menovému fondu

Grécko burza cenných papierov
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Petros Giannakouris, File

Atény môžu získať na trhu lacnejšie úvery, keďže výnosy z 10-ročných gréckych dlhopisov klesli na 3,28 % a úroky pri pôžičke od MMF sú 5,1 %.

Grécka vláda rokuje so svojimi európskymi veriteľmi o predčasnom splatení dlhov Medzinárodnému menovému fondu (MMF). Úroky z úverov, ktoré Atény môžu získať na trhu, totiž klesli na najnižšiu úroveň od roku 2005. Hovorca gréckej vlády Dimitris Tzanakopoulos uviedol, že Atény dúfajú v skoršie splatenie „významnej časti“ dlhu voči MMF, ktorý je vo výške 9,6 mld. eur. Výnosy z 10-ročných gréckych vládnych dlhopisov v pondelok opäť klesli, a to na 3,28 %, čiže najnižšie za 14 rokov.

Náklady na obsluhu dlhu by sa mohli znížiť

„Úvery od MMF sú drahé, keďže sú s úrokom 5,1 %, čiže to znamená, že môžeme znížiť náklady na obsluhu dlhu a budeme mať väčší fiškálny priestor, aby sme pomohli zraniteľným skupinám v spoločnosti,“ povedal hovorca gréckej vlády pre rozhlasovú stanicu News 24/7. Na predčasné splatenie dlhov voči MMF by Grécko potrebovalo súhlas záchranného fondu eurozóny, ale hlavní predstavitelia tohto fondu a Európska komisia sa už k tejto myšlienke vyjadrili kladne.

Grécky premiér Alexis Tsipras zároveň sľúbil, že ak jeho strana Syriza zvíťazí v tohtoročných parlamentných voľbách, vyhne sa záväzku zvýšiť daňové príjmy znížením nezdaniteľného základu. Tsiprasova vláda sa zaviazala, že týmto krokom zlepší daňové príjmy o zhruba miliardu eur, pričom ho má zrealizovať na budúci rok. Tsipras však uviedol, že sa tomu môže vyhnúť, ak krajina bude naďalej dosahovať vysoké rozpočtové prebytky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis Tsípras
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond