Inflácia na Slovensku sa spomalila vďaka potravinám, podľa analytika sa reálne mzdy vrátia do plusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
obchod, bloček, ceny
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Zvoľňovanie dynamiky medziročného rastu cien bude pokračovať ešte aj v nasledujúcich mesiacoch.

Predpokladáme však, že počas jari postupne prestane na medziročnú infláciu pôsobiť priaznivý bázicky efekt a spomaľovanie inflácie sa postupne zastaví,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ďalšie zvoľňovanie inflácie budú brzdiť podľa neho rastúce mzdy, ktoré sa budú premietať najmä do cien služieb, i zotavujúca sa spotreba, či vyššie spotrebné dane a niektoré poplatky.

Tempo zdražovania bolo vlani vyššie

Vo februári ceny vzrástli o 3,4 %. „Takto pred rokom medziročná inflácia kulminovala na 15,4 %,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Zatiaľ čo aktuálne ceny potravín medziročne rástli o 3,3 %, v minulom roku bolo tempo zdražovania až na úrovni 29 %.

Na rozdiel od minulého roka, keď ceny energií rástli medziročne o viac ako 14 %, teraz sa však, vďaka plošnému zastropovaniu cien, podieľali na celkovej inflácii negatívnym príspevkom. Ceny energií medziročne klesli o 1,6 %.

Rast cien potravín by sa malo spomaliť

Tradičným ťahúňom medziročného rastu cien boli vo februári potraviny. Ako povedal analytik Národnej banky Slovenska Branislav Karmažin, v nasledujúcich štyroch mesiacoch by mala dynamika rastu cien potravín spomaliť na približne jedno percento.

V tomto období bude vrcholiť prenos poklesu cien agrokomodít, cien prvovýroby a výroby potravín pre domáci trh. Ich vývoj prispeje aj k dosiahnutiu krátkodobého dna celkovej inflácie,“ uviedol Karmažin.

Podľa Koršňáka môže trhom s potravinami v závere roka zamávať aj vstup nového významného hráča v segmente diskontného predaja, ktorý by mohol vytvoriť i tlak na ďalšie zníženie cien potravín.

Nominálne mzdy budú rásť miernejšie

Pre zvýšené náklady v podobe ceny práce Kočiš zo sporiteľne očakáva, že nominálne mzdy budú rásť miernejšie, aj keď v priemere stále veľmi solídnym tempom. Reálne mzdy sa podľa neho vrátia do plusu, čo však domácnosti využijú v tomto roku okrem zvýšenej spotreby aj na doplnenie úspor, ktoré aspoň čiastočne museli v ostatných dvoch rokoch míňať.

Odolný trh práce, reálne rastúce mzdy a oživená spotreba domácnosti budú na rast cien tovarov a služieb v istej forme tlačiť, no ceny by mali tento tlak primerane ustáť,“ myslí si Kočiš.

Očakávaná priemerná úroveň inflácie

Nie je podľa neho vylúčené, že v niektorých z nasledujúcich mesiacov roka uvidíme aj dočasnú zmenu smeru vývoja tempa rastu cien, celkovo však bude rast cien naďalej spomaľovať.

Očakávame, že inflácia v tomto roku dosiahne priemernú úroveň 3 %, pod čo sa podpíše najmä zastropovanie cien energií pre domácnosti a snaha domácnosti vytvárať úspory, čo bude znižovať inflačný tlak na rast cien zo strany spotreby. Zároveň uvidíme nárast významnosti rastu cien v tovaroch a v službách a v porovnaní s minulým rokom ústup významnosti kontribúcie rastu cien potravín a pochopiteľne aj energií,“ dodal Kočiš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav KarmažinĽubomír KoršňákMarián Kočiš
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska