Drahé hypotéky? Len sme si zvykli na to, že boli enormne lacné (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SITA Financie, drahé hypotéky
Foto: SITA Financie.

Sú súčasné úrokové sadzby na hypotékach naozaj vysoké? Poďme sa najskôr pozrieť na to, kde sa úroky na našich hypotékach nastavujú.

Mieru úrokových sadzieb určujú centrálne banky, v našom prípade, keďže sme členmi eurozóny, Európska centrálna banka. Tá nastavuje takzvanú základnú úrokovú sadzbu, na základe ktorej potom nastavujú svoje úrokové sadzby komerčné banky.

Politika úrokových sadzieb je jedným z nástrojov, ktorým centrálne banky bojujú s infláciou. Platí, že ak je inflácia priaznivá, čiže okolo dvoch až troch percent, tak úrokové sadzby sú tiež nízke a, naopak, v čase, keď je vysoká inflácia, tak úrokové sadzby sú taktiež vyššie.

Aktuálne máme na Slovensku infláciu okolo ôsmich až deviatich percent a úrokové sadzby na hypotékach sa na Slovensku v závislosti od konkrétnej banky aktuálne pohybujú od štyroch do piatich percent. Momentálne je ťažké predpovedať, či sa bude základná úroková sadzba ešte zvyšovať, ale ak áno, tak o nejakých 25 bázických bodov a na zvyšovanie úrokov teda ešte priestor je, ale určite to nebude nič drastické.

Problémy so splácaním hypotéky

Ešte v roku 2020 však boli úroky na hypotékach okolo jedného percenta a z tohto pohľadu sa teda môžu zdať dnešné sadzby vysoké. Je ale dôležité zasadiť si to do kontextu, pretože inflácia v tom čase bola zhruba tri percentá, čiže banky požičiavali naozaj veľmi lacné peniaze. A ľudia si vo veľkom tieto peniaze aj požičiavali, veď prečo aj nie.

Človek, ktorý má v prostredí trojpercentnej inflácie svoju hypotéku za percento, je priam investičný guru, pretože bol v podstate v lepšej pozícií ako samotná banka, nakoľko spláca svoj úver s percentom, ale banke z nich páli inflácia tri percentá plus. Samozrejme, stúpa aj hodnota samotnej nehnuteľnosti.

Veľa ľudí na tom určite aj pekne zarobilo, veď v priebehu pár mesiacov dokázali zvýšiť hodnotu svojho majetku kľudne aj o 50 percent, ale je aj pomerne veľká skupina ľudí, pre ktorých to bola cesta do pekla a môžu mať problémy so splácaním hypotéky v dnešných podmienkach, pretože jednoducho nerátali s tým, že sa úrokové sadzby takto prudko zvýšia a splácať 300-eurovú alebo 600-eurovú mesačnú splátku je veľký rozdiel.

Úrokové sadzby pod infláciou

Nárast úrokov sa ale dal predpokladať, veď v takom roku 2013, čiže pred desiatimi rokmi, boli úrokové sadzby okolo štyroch percent a miera inflácie 1,5 percenta a v predchádzajúcich rokoch boli úrokové sadzby ešte vyššie.

Ekonomika, jednoducho, funguje tak, že sa cyklicky opakujú určité udalosti a v podstate sa striedajú dobré časy, keď sú nízke úroky, nízka inflácia, darí sa investíciám a celkovo sa nám žije dobre, s ťažkými časmi, keď sú vysoké úrokové sadzby, vysoká inflácia, recesia, nezamestnanosť a podobne.

Tam, našťastie, ešte nie sme a aj preto je odpoveď na začiatku položenú otázku, či sú hypotéky drahé, že nie sú, len sme si zvykli na to, že boli enormne lacné a stále sú relatívne lacné, pretože úrokové sadzby sú stále pod infláciou.

Téme hypoték sa budeme venovať aj ďalej, situáciu okolo vývoja sadzieb budeme sledovať a chystáme aj rozhovory s odborníkmi a s ľuďmi z praxe, takže ak nechcete zmeškať žiadne dôležité informácie z ekonomiky, sledujte nás aj ďalej, SITA Financie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať