Deficit môže podľa odborníkov ešte vzrásť, k zhoršeniu prispeli najmä výdavky na mimoriadny príspevok pre dôchodcov

Peniaze dochodok euro senior dochodci
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) výrazne zvýšila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy na tento rok. Oproti prognóze spred mesiaca stúpol odhad schodku z 5,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 6 %.

Výdavky na príspevok dôchodcov

Je to teda rast o 539 mil. eur. Deficit tak môže dosiahnuť 7,31 mld. eur. K zhoršeniu odhadu prispeli podľa rozpočtovej rady najmä výdavky na mimoriadny príspevok pre dôchodcov.

V porovnaní s celkovým rozpočtom schváleným na rok 2023 rada prognózuje deficit formálne nižší o 0,4 % HDP. To podľa nich znamená, že riziko prekročenia celkového rozpočtu ostáva naďalej nízke.

Ministerstvo financií v poslednom zverejnenom odhade predpokladá tohtoročný deficit vo výške 7,55 mld. eur, resp. 6,2 % HDP. V porovnaní s ním je odhad RRZ nižší o 0,2 % HDP.

Opatrenie s kompenzáciou cien energií

V porovnaní s plánovaným deficitom mimo rezervy na energopomoc sa, naopak, odhaduje deficit vyšší až o 973 mil. eur, resp. 0,8 % HDP.

Očakávané výdavky na opatrenia vlády súvisiace s kompenzáciou cien energií dosahujú 2,97 mld. eur, resp. 2,4 % HDP. Z toho výdavky v sume 1,1 mld. eur, teda 0,9 % HDP, by mali byť financované z fondov EÚ.

Po zohľadnení rozpočtovanej rezervy, výnosu zo solidárneho príspevku a zo zdanenia nadmerných príjmov z predaja elektriny je celkový negatívny vplyv opatrení na deficit nižší oproti rozpočtu o 1,47 mld. eur, teda 1,2 % HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe RRZ
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť