Slovensko sa prepadá ku krajinám s horším ratingom. Škoda, že sa to nekričí nahlas na rokovaní vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, dlhopisy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) má za sebou posledný tohtoročný predaj dlhopisov. V novembrovej aukcii sa predali dlhopisy v celkovej sume 524,3 mil. eur.

Za celý tento rok agentúra plánovala predať dlhopisy za 8 mld. eur.

„Pre pretrvávajúci vojenský konflikt na Ukrajine, vysokú infláciu, vývoj verejných financií a rozpočtový deficit však bola nútená zvýšiť predaj dlhopisov na konečných 10,5 mld. eur,“ informoval rezort financií.

Najrizikovejšie krajiny eurozóny

Tento rok bol poznačený aj nárastom úrokov. Kým vlani štát dokázal predať dlhopisy v priemere za 2,45 %, v tomto roku to bolo 3,74 %.

„Enormný nárast deficitu a dlhu počas predchádzajúcich troch rokov spôsobili, že sme sa v októbri dostali medzi najrizikovejšie krajiny eurozóny,“ uviedlo Ministerstvo financií SR.

Minulá vláda nedokázala odstrániť deficit

Napríklad pri predaji 10-ročných dlhopisov sme sa dostali k úrovni 4 % p. a. a zaradili sme sa tak ku krajinám ako je Grécko, Chorvátsko či Cyprus. Ide teda o krajiny s horším ratingom, ako má Slovensko. Novembrové dlhopisy vzhľadom na celkový pokles trhových úrokových sadzieb skončili mierne pod 4 %.

Ako však uvádzajú analytici Slovenskej sporiteľne, výsledky minulotýždňovej aukcie ukázali, že investori naďalej Slovensku dôverujú. Priemerný výnos sa podľa nich nijako zásadne nevychýlil od predchádzajúceho vývoja. „Spolu s predchádzajúcimi emisiami si tak Slovensko zabezpečilo na budúci rok slušný finančný vankúš,“ uviedli analytici Slovenskej sporiteľne.

Ako komentoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), minulá vláda nedokázala odstrániť deficit verejných financií z roku 2020 a ešte ho zvýšila.

To, že Slovensko patrí medzi najrizikovejšie krajiny a že sa prepadávame ku krajinám s horším ratingom, je podľa inštitútu pravda a rezort financií to identifikoval správne. „Škoda, že to nekričí nahlas na rokovaní vlády, 0,4-miliardová dávka pre dôchodcov stav len zhorší,“ doplnil inštitút.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidityINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzMF Ministerstvo financií SR