Chcete ochrániť svoje úspory pred infláciou? Investujte, radia odborníci, možnosti sú široké

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

V čase vysokej inflácie je investovanie podľa vyjadrení investičnej spoločnosti Proxenta jediný spôsob, ako ochrániť hodnotu svojich úspor. Možnosti investovania sú široké.

Od jednoduchých nástrojov pre začínajúcich investorov až po investície pre kvalifikovaných investorov s potenciálom doručiť vyššie výnosy než očakávaná inflácia, avšak aj s väčším rizikom, uvádza Proxenta.

Banky ponúkajú nízke zhodnotenie

Obdobný názor zdieľa aj finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. „Investovanie na finančných trhoch je dlhodobo jediný spôsob, ako môže bežný investor poraziť infláciu a zabrániť znehodnocovaniu vlastných úspor bez vysokého rizika,“ povedal pre agentúru SITA Búlik.

V čase vysokej inflácie to platí podľa neho dvojnásobne, keďže bankové nástroje ponúkajú veľmi nízke zhodnotenie.

Investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda si zase myslí, že Investovať alebo sporiť si je dôležité v každej situácii. Teda bez ohľadu na to, či je inflácia nízko alebo vysoko, odkladať časť peňazí bokom by sme si mali vždy.

Medzi jednoduchšie investičné nástroje patria podľa spoločnosti Proxenta dlhopisy. Firmy využívajú dlhopisy ako zdroj financovania popri bankovom financovaní na realizáciu svojho podnikateľského plánu.

Dlhopisov je niekoľko druhov

Dlhopisy si môžu kúpiť aj bežní, retailoví investori, približuje Proxenta. Investovať do dlhopisov aj s malými sumami sa podľa Búlika dá cez dlhopisové podielové fondy.

„Otázka však znie, či bude investovanie pre malého investora do dlhopisových fondov v najbližších rokoch perspektívne z hľadiska prekonania inflácie,“ konštatuje Búlik.

Dlhopis je dlhový cenný papier, ktorým sa ten, kto dlhopis vydáva, čiže emitent, zaväzuje, že splatí vloženú sumu. Podľa druhu dlhopisu sa tiež emitent zaväzuje investorovi platiť úroky v dohodnutých intervaloch. Môžu byť pevné, prípadne pohyblivé.

Dlhopisov je niekoľko druhov, preto si pred touto investíciou vždy treba dobre prečítať prospekt. Dlhopisy majú podľa Burdu spravidla vyšší výnos ako klasické sporenia, a to z toho dôvodu, že so sebou nesú aj riziko prípadnej straty investície alebo jej časti.

Emitenti musia vydávať prospekty

Ako pokračoval finančný riaditeľ spoločnosti Proxenta Martin Kubalík, dôveryhodný emitent je taký, u ktorého po preskúmaní dostupných informácií môžeme predpokladať, že bude schopný a ochotný dostáť svojim záväzkom voči investorom.

Na to, aby to mohol urobiť, musí byť ekonomicky zdravý, musí mať realistický biznis plán a dostatok zdrojov na to, aby tento biznis plán naplnil. „Pod zdrojmi máme na mysli tak materiálne, ako aj nemateriálne zdroje,“ povedal Kubalík.

Zákon prikazuje, aby emitent pre cenné papiere, ktoré sú predmetom verejnej ponuky, vydával predajný prospekt. Ten obsahuje najdôležitejšie informácie na jednom mieste.

„Investor môže informácie čerpať aj z verejne dostupných zdrojov, teda z listov vlastníctva na katastri nehnuteľností, z účtovných závierok firiem zverejnených v zbierke listín, z užitočných stránok, akými sú napríklad Finstat, či rôzne registre dlžníkov a podobne,“ radí Kubalík.

Agentov si overíte na webe NBS

Transparentní a dôveryhodní emitenti nemajú podľa neho problém s tým, aby vás oboznámili s projektami a biznis plánmi do tej hĺbky, ktorú potrebujete na uskutočnenie investičného rozhodnutia a odpovedajú vám na otázky.

Robia to spravidla cez zazmluvnených obchodníkov s cennými papiermi a finančných agentov, ktorí ich cenné papiere distribuujú a ktorých licenciu si môžete overiť na stránke Národnej banky Slovenska.

A ako dodal Kubalík, kto však nemá skúsenosť s investovaním, mal by sa poradiť s odborníkmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František BurdaMarián BúlikMartin Kubalík
Firmy a inštitúcie FinGO.skOVB Allfinanz SlovenskoProxenta