Česká národná banka zvýšila kľúčovú sadzbu, úroky sú najvyššie od roku 2001

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
česká koruna
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Česká národná banka (ČNB) opäť zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu v snahe riešiť prudko rastúcu infláciu. Štvrtkové zvýšenie sadzby o pol percentuálneho bodu na úroveň piatich percent bolo od júna minulého roka už siedmym. Analytici tento krok centrálnej banky očakávali.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Banka, ktorá považuje vysoké spotrebiteľské ceny za veľkú hrozbu, zvýšenie úrokov signalizovala. Kľúčová sadzba je teraz na najvyššej úrovni od roku 2001. Centrálna banka pritom predpokladá, že inflácia v krajine by mohla v priebehu roka 2022 stúpnuť ešte vyššie v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine.

Vo februári česká inflácia, ktorú podporujú vysoké ceny energií, vzrástla až na 11,1 percenta. Je tak výrazne nad úrovňou dvoch percent, ktorú si centrálna banka želá. Rozhodnutie ČNB zdvihnúť úroky prišlo po tom, ako český štatistický úrad informoval, že ekonomika krajiny sa vlani zväčšila o 3,3 percenta, čiže viac, ako sa prognózovalo. V predchádzajúcom roku sa české hospodárstvo pre pandémiu koronavírusu zmenšilo o 5,8 percenta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČNB Česká národná banka