Celoživotnú zbierku mincí Václava Brunu vydražili za milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aukcia, dražba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Celoživotná zbierka mincí zberateľa Václava Brunu sa vydražila za 6,25 milióna eur. Numizmatická zbierka tvorená viac ako tisíc položkami obsahuje viacero unikátnych a vzácnych mincí. Súčasťou zbierky bol aj vzácny 10 dukát 1669. Jeho vyvolávacia cena bola 300-tisíc eur, nový majiteľ ho získal za 780-tisíc eur. Predmetom dražby bolo aj niekoľko kusov vyše dve tisícročia starých keltských mincí z bratislavského oppida.

„Zbierka mincí a medailí vznikala pol storočia a zameriava sa najmä na mince českého a moravského pôvodu od keltských čias až po obdobie prvej Československej republiky. Očakávali sme preto, že záujem o túto aukciu bude mimoriadny, a to sa aj potvrdilo,“ hovorí spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič Elizej Macho.

Zbierka bola výsledkom celoživotnej zberateľskej vášne doktora Václava Brunu. „Moja zbierka je výnimočná v tom, že som ju zostavil s edukatívnym zámerom, pretože sú tam iba mince českej proveniencie, teda razené výhradne u nás, od najstarších keltských razieb cez stredovek, novovek až po mince Československa a na to som dosť pyšný. Tá zbierka je svojím spôsobom razeným dejepisom nášho národa,“ povedal Bruna.

Medzi najzaujímavejšie položky dražby patril kutnohorský 10 dukát Leopolda I. z roku 1669 s vyvolávacou cenou 300-tisíc eur. Nový majiteľ ho získal za 780-tisíc eur vrátane aukčnej prirážky. „Ide o vzácnu mincu s nádhernou patinou a zrkadlovými plochami,“ vysvetľuje Macho.

Dražil sa aj vzácny exemplár so značkou mincmajstra Pavla Škrétu, 10 dukát Fridricha Falckého z roku 1620 s vyvolávacou cenou 100-tisíc eur. Jeho konečná cena bola 312-tisíc eur vrátane aukčnej prirážky. Predmetom aukcie bol aj 3 toliar Rudolfa II. z roku 1603. Táto minca mala vyvolávaciu cenu 60-tisíc eur a predala sa za 180-tisíc eur vrátane aukčnej prirážky.

Pozornosti numizmatických nadšencov neunikol ani zlatý statér mušlového typu s nápisom BIATEC z obdobia rokov 70–40 pred naším letopočtom. Statér z bratislavského oppida sa predával s vyvolávacou cenou 40-tisíc eur. V aukcii sa vydražil za 84-tisíc eur vrátane aukčnej prirážky. „V roku 1855 bol tento statér pravdepodobne súčasťou pokladu nájdeného v hlinenej nádobe na poli juhovýchodne od obce Deutsch Jahrndorf, na pomedzí Slovenska, Maďarska a Rakúska,“ vysvetľuje Macho.

Sálová aukcia numizmatickej zbierky Václava Brunu sa konala v piatok 26. apríla v hoteli Mandarin Oriental Praha. Aukcia pokračovala ešte elektronickou časťou v nedeľu a spolu sa zbierka zberateľa Václava Brunu predala za 6,25 milióna eur vrátane aukčnej prirážky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať