Agentúra Fitch Ratings znížila Slovensku rating, reaguje na zlý stav našich verejných financií

Robert Fico
Predseda vlády Robert Fico. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 9. decembra 12:22

Slovensko dostalo hodnotenie od ďalšej medzinárodnej ratingovej agentúry. Agentúra Fitch Ratings zverejnila pre Slovensko hodnotenie na úrovni A- (mínus) so stabilným výhľadom. Rating tak zhoršila z pôvodného stupňa A s negatívnym výhľadom.

Zníženie ratingu Slovenska na úroveň A- odráža podľa Fitch Ratings zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich mesiacov. Rovnako negatívne vníma agentúra výrazný nárast dlhu. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.

Vláda predstavila fiškálny balík

„Dočasná úradnícka vláda predložila rozpočtový plán založený na scenári bez zmeny politiky, ktorý ukazuje nárast deficitu na 6,5 % HDP v roku 2024, 6,9 % v roku 2025 a 6,6 % v roku 2026. Nová koaličná vláda je vo funkcii od konca novembra, a do konca roka zreviduje zákon o rozpočte na rok 2024. Nedávno predstavila fiškálny balík v hodnote takmer dve miliardy eur, čo by bolo v súlade so sľubmi predvolebnej kampane o konsolidácii 0,5 percentuálneho bodu v roku 2024,“ uvádza agentúra vo svojej správe.

Agentúra zachováva svoju prognózu mierneho rastu HDP v roku 2023 o 1,3 %, čo je síce pod „A“ mediánom 2,0 %, ale na druhej strane nad priemerom eurozóny.

Dôvodom je najmä rast verejných investícií z fondov EÚ a silného zahraničného obchodu. Fitch Ratings v rokoch 2024 a 2025 očakáva postupné zrýchľovanie hospodárskeho rastu, keďže očakáva zvýšenie súkromnej spotreby, ktorú podporí rast reálnych miezd.

Agentúra tiež predpokladá stabilné investície podporené čerpaním fondov EÚ a financií z plánu obnovy a odolnosti. Analytici očakávajú rast HDP na úrovni 2,3 % v roku 2024 a 2,8 % v roku 2025.

Ďalšia padnutá kocka domina

Poslanec Národnej rady SR za Progresívne Slovensko Štefan Kišš poukazuje na to, že agentúra medzi hlavnými dôvodmi uviedla nejasnú trajektóriu ozdravenia verejných financií a s tým súvisiaci nárast dlhu v najbližších rokoch.

„Je to zjavná reakcia na prvé kroky vlády a veľmi zlá správa pre Slovensko. Znížený rating je vizitkou nezodpovednosti vlády Roberta Fica. Nedokáže presvedčiť trhy, že bude najbližšie štyri roky zodpovedne hospodáriť,“ skonštatoval Kišš. Dodal, že „pre Slovensko to bude mať následky v podobe ešte drahších pôžičiek a obsluhy dlhu, na ktoré sa poskladáme my všetci.“

Kišš pripomína, že pre trhy je alarmujúci aj rozvrat právneho štátu, ktorý koalícia spustila. Kroky vlády podľa neho ukazujú, že na právnom štáte jej nezáleží. Pre trhy je to zlým signálom neistoty a politickej nestability. V odôvodnení rozhodnutia to spomína aj agentúra Fitch.

„Upozorňovali sme ministra financií i premiéra, že predstavená konsolidácia je neambiciózna a na stabilizovanie situácie nebude stačiť. Teraz to svojím hodnotením potvrdila prestížna ratingová agentúra,” zdôraznil ekonomický expert Progresívneho Slovenska.

Podčiarkol, že je to ďalšia padnutá kocka domina vo verejných financiách a jasný signál pre vládu, ktorá ak nechce, aby sme sa stali druhým Gréckom, musí okamžite podniknúť kroky pre zásadné ozdravenie verejných financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan kišš
Firmy a inštitúcie Fitch RatingsPS Progresívne Slovensko