Východoslovenská distribučná, ochranári a zamestnanci sociálneho podniku zabezpečili 100 podložiek pre bocianov (video+foto)

Podložka na stĺpe
Foto: SITA/Východoslovenská energetika.

Východoslovenská distribučná (VSD), ochranári a zamestnanci Sociálneho podniku v Krompachoch zabezpečili 100 nových podložiek pre bocianov, ktoré sa chcú zahniezdiť na východe Slovenska.

Podarila sa im aj nevyhnutná a povinná údržba koridorov vzdušných elektrických vedení a starostlivosť o faunu a flóru, ktorej sa VSD s odborníkmi dlhodobe v rámci environmentálnej politiky venuje. Výsledkom je splnenie legislatívnej povinnosti, bezpečnejšia a spoľahlivejšia distribúcia elektriny. Informovala o tom hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Forbergerová.

VSD ako distribútor elektriny spravuje na východe Slovenska a v časti Banskobystrického kraja približne 23-tisíc kilometrov vzdušných a podzemných vedení. Hlavne na tie vzdušné pôsobia rôzne prírodné externé vplyvy. Aby nedochádzalo k prerušeniam elektriny, napríklad pádom alebo prerastaním neošetrených stromov na vedení, je nutné najmä náletové dreviny krotiť v nekontrolovanom raste.

Stavanie bocianích hniezd

VSD sa rozhodla orezané konáre použiť pre prírodu, a to na stavanie bocianích hniezd, konkrétne náhradných podložiek. Divoká vegetácia nie je jediná, ktorá sa upína na elektroenergetické zariadenia. Sú nimi aj bociany, ktoré si najmä podperné body, stĺpy a stožiare vyhliadli ako svoje vyvýšené príbytky po postupne miznúcich komínoch.

Keďže tieto majú úplne inú funkciu, dimenzovanú statiku a v neposlednom rade hrozí bocianom kolízia s elektrickým napätím, energetici z VSD zabezpečujú presťahovanie bocianov na bezpečnejšie miesto. „Ponúkame im nové hniezdo, spravidla neďaleko pôvodného, kam sa väčšinou vracajú, resp. je pre nich lokalitou atraktívne,“ spresnila Forbergerová.

Spolupráca povýšená na novú úroveň

Marginalizovaným skupinám a dlhodobo nezamestnaným prostredníctvom Sociálneho podniku v Krompachoch umožnila VSD vykonávať údržby vegetácie v koridoroch elektrických vedení.

„V roku 2022 sme našu spoluprácu povýšili na novú úroveň. Keďže už majú ‛v rukách‛ zbytky z orezov, či z nich rovno neskúsia uviť pre bocianov nové podložky, na ktorých by mohli bezpečne zahniezdiť,“ vysvetlil vedúci odboru Špecializované činnosti vo VSD Jozef Tóth s tým, že prácu tak našlo päť ľudí zo znevýhodneného prostredia. „VSD nám zabezpečila odborníka, ktorý prišiel našim kolegom vysvetliť, čo a ako pri stavbe takéhoto bocianieho hniezda je potrebné,“ uviedol Imrich Holečko, ktorý sociálny podnik vedie.

Za približne mesiac sa im podarilo vyhotoviť 100 náhradných podložiek. Z toho viac ako polovicu stihla VSD nainštalovať na náhradné podperné body. Nové domovy tak čakajú na bocianov už v Radome, Krajnej Bystrej, Smižanoch, Raslaviciach, Papíne, Kamenici nad Cirochou, Radvani nad Laborcom, Udavskom, Véči, Pčolinnom, Belej nad Cirochou či Ťahyni. VSD takto ročne vybuduje a presídli desiatky príbytkov pre hniezdiace bocianie páry.

Bociany, VSE
Foto: SITA/Východoslovenská energetika.
Bociany, VSE
Foto: SITA/Východoslovenská energetika.
Bociany, VSE
Foto: SITA/Východoslovenská energetika.
Bociany, VSE
Foto: SITA/Východoslovenská energetika.
Bociany, VSE
Foto: SITA/Východoslovenská energetika.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea ForbergerováImrich HolečkoJozef Tóth
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučná