Vláda schválila zmenu zákona o poskytovaní dotácií, pomôže to podnikom s drahými energiami

Elektrina, euro, ceny, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Vládny kabinet schválil legislatívne zmeny, ktoré majú pomôcť slovenským podnikom v boji s drahými energiami. Vláda v pondelok na mimoriadnom rokovaní schválila novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR.

Viac o téme: Energetická kríza

Ako uviedol rezort hospodárstva, novela zákona reaguje na situáciu, ktorá vznikla podnikom pre vysoké ceny energií, ktoré negatívne vplývajú na chod hospodárstva. V tomto roku by mala smerovať slovenským firmám zo štátneho rozpočtu suma 600 miliónov eur.

Pomáhať chcú aj naďalej

Ministerstvo hospodárstva plánuje podnikom pomáhať aj v budúcom roku a v roku 2024.

„V rokoch 2023 a 2024 budú prostriedky na tieto účely zabezpečené z výdavkov kapitoly ministerstva hospodárstva, ktoré boli z titulu kompenzácií cien zvýšené v roku 2023 o 1,4 miliardy eur (zatiaľ v štádiu návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 – 2025). Výšku dotácií v rokoch 2023 a 2024 nie je možné v súčasnosti určiť, preto nie sú zahrnuté v kvantifikácii,“ uviedol rezort hospodárstva.

Pomoc podnikom zasiahnutých krízou

Novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva hospodárstva, ktorú by mali poslanci parlamentu prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní, prináša legislatívne úpravy, ktoré sú potrebné na to, aby ministerstvo mohlo poskytnúť pomoc podnikom zasiahnutých krízou, na zmiernenie negatívneho vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu.

Do zákona sa vkladá nové ustanovenie, ktoré predstavuje právny základ podpory formou dotácie pre oprávnených žiadateľov. Na dotáciu podľa zákona nie sú opravní žiadatelia, na ktorých sa vzťahujú sankcie prijaté Európskou úniou. Maximálnu výšku dotácie ministerstvo určí vo výzve na predkladanie žiadostí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMH Ministerstvo hospodárstva SR