Európska únia je nútená sa pripraviť na možné náhle zastavenie dodávok ruského plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, plynovod, zásobníky plynu, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska únia tvrdí, že sa pripravuje na možné náhle zastavenie dodávok ruského plynu po tom, čo koncom roka 2024 vyprší tranzitná zmluva medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako referuje web Ukrajinská pravda, na brífingu v Kyjeve to povedala eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson.

Zmluva čoskoro vyprší

Tá pripomenula, že zmluva o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou čoskoro vyprší, takže EÚ chce svoje kroky v tejto veci koordinovať s Ukrajinou. Poznamenala, že EÚ sa na túto situáciu pripravovala dva roky.

„Vedeli sme, že Rusko nie je spoľahlivým dodávateľom plynu, a všetky naše hodnotenia rizík boli navrhnuté tak, aby zodpovedali skutočnosti, že Európa by mohla v okamihu zostať bez ruských dodávok plynu,“ povedala Simson.

Odporúčanie znížiť spotrebu plynu

Krajiny EÚ dostali predvlani odporúčanie znížiť spotrebu plynu v reakcii na energetickú krízu spôsobenú rozsiahlou vojnou Ruska proti Ukrajine. Príslušné nariadenie bolo následne vlani predĺžené o ďalší rok. Európska komisia vo februári odporučila členským štátom, aby naďalej šetrili zemným plynom.

Uviedla vtedy, že od augusta 2022 do decembra 2023 Únia kolektívne znížila dopyt po plyne o 18 % a ušetrila tak okolo 101 miliárd metrov kubických plynu. To bolo dôležité pre prekonanie energetickej krízy a stabilizovanie zásob a trhov, pričom to aj ukázalo solidaritu s Ukrajinou, ktorá čelí ruskej agresii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kadri Simsonová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia