NATO spustilo centrum na ochranu podmorskej infraštruktúry, prvotným dôvodom je útok na plynovod Nord Stream

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nord Stream, únik plynu, Baltské more
Miesto úniku plynu na hladine Baltského mora neďaleko dánskeho ostrova Bornholm po poškodení plynovodu Nord Stream. Foto: Danish Defence Command/AP

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) v piatok spustila nové centrum na ochranu podmorských plynovodov a káblov.

Dôvodom je stále nevyriešený útok na plynovod Nord Stream a tiež obavy, že Rusko mapuje dôležitú západnú energetickú a internetovú infraštruktúru vo vodách okolo Európy.

Ruské lode sú aktívne

„Hrozba sa vyvíja,“ upozornil generálporučík Hans-Werner Wiermann, ktorý stojí na čele špeciálnej bunky zameranej na tento problém, po tom, ako ministri obrany štátov NATO dali novému centru zelenú.

Centrum sa nachádza v Northwoode, na severozápade Londýna.

„Ruské lode aktívne mapujú našu kritickú podmorskú infraštruktúru. Sú zvýšené obavy, že Rusko sa môže zamerať na podmorské káble a inú kritickú infraštruktúru v snahe narušiť život na Západe,“ povedal novinárom v sídle NATO v Bruseli.

Podozrivé útoky na plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, ktoré vybudovali na prepravu ruského plynu do Nemecka, stále vyšetrujú. Vinu síce oficiálne zatiaľ nikomu nepripísali, NATO však posilnilo svoju prítomnosť v Baltskom a Severnom mori.

Tisícky kilometrov potrubí

Len Severné more pretína približne 8 000 kilometrov ropovodov a plynovodov a systémy, siete a rozvodné siete nie je možné sledovať 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

Na celom svete každoročne hlásia asi stovku prípadov prerezania káblov, je však ťažké určiť, či boli úmyselné.

„Nie je možné, aby sme mali prítomnosť NATO pozdĺž všetkých týchto tisícov kilometrov podmorskej infraštruktúry,“ skonštatoval generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, no dodal, že „môžeme byť lepší v zhromažďovaní… spravodajských informácií, zdieľaní informácií, spájaní bodov, pretože aj v súkromnom sektore je veľa informácií“ o pohybe lodí a námornom dohľade.

Miesto toho, aby sa snažili sledovať všetko, zameria sa nové centrum a spojenci NATO predovšetkým na vysoko rizikové oblasti. Bez ohľadu na cieľ je pritom podľa aliancie dôležité prichytiť sabotérov pri príprave útokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hans-Werner WiermannJens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy