Štyri energetické spoločnosti vytvorili kartel, PMÚ im naparil pokutu za vyše sedem miliónov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protimonopolný úrad SR
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Štyri energetické spoločnosti dostali pokutu za kartel vo výške viac ako sedem miliónov eur.

Spoločnosti SPIE Elektrovod, AlterEnergo, LiV ELEKTRA a KLEMENT sa podľa zistení inšpektorov dohodli na spoločnom postupe pri predkladaní ponúk do verejného obstarávania na dodávku stavebných a montážnych prác a súvisiacich tovarov a služieb potrebných pri výstavbe elektrického zariadenia.

Tender vyhlásila Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Zákaz účasti vo verejnom obstarávaní

Trom spoločnostiam SPIE Elektrovod, AlterEnergo a LiV ELEKTRA zakázal PMÚ účasť vo verejnom obstarávaní na tri roky. Firma KLEMENT má vďaka spolupráce s inšpektormi PMÚ pri vyšetrovaní zákaz vo verejnom obstarávaní na jeden rok.

Voči ostatným dvom spoločnostiam, VUJE a EGEM, ktoré sa zúčastnili tendra protimonopolný úrad konanie zastavil.

Nepreukázalo sa totiž, že porušili ustanovenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Prvostupňové rozhodnutie protimonopolného úradu už potvrdila aj Rada Protimonopolného úradu SR, ako odvolacieho orgánu.

Podnet podala nadácia

PMÚ prešetroval spomínané firmy na základe podnetu od Nadácie Zastavme korupciu. Tá poukázala na podozrenie z možného protisúťažného konania spočívajúceho v koordinácii postupu pri predkladaní ponúk do verejného obstarávania.

„Na základe výsledkov prešetrovania PMÚ začal správne konanie voči šiestim podnikateľom vo veci možnej dohody obmedzujúcej súťaž a v ňom dospel k záveru, že štyria podnikatelia svoj postup v procese prípravy a predkladania súťažných ponúk do verejnej súťaže koordinovali,“ konštatuje protimonopolný úrad.

Na základe rozhodnutia PMÚ dostala spoločnosť SPIE Elektrovod pokutu vo výške 4,4 milióna eur, AlterEnergo 1,8 milióna eur a LiV ELEKTRA vo výške 776-tisíc eur. Spoločnosť KLEMENT vďaka spolupráci s PMÚ dostala pokutu 160-tisíc eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Alter EnergoNadácia Zastavme korupciuPMÚ Protimonopolný úrad SRSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava