Slovenská elektrizačná prenosová sústava je stále pripravená pomáhať Ukrajine s nedostatkom elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SEPS, Ukrajina
Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) je stále pripravená ukrajinskej strane s nedostatkom elektriny pomôcť. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko naďalej podáva pomocnú ruku Ukrajine v otázke nedostatku elektriny. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) je stále pripravená ukrajinskej strane s nedostatkom elektriny pomôcť.

SEPS má s ukrajinským prevádzkovateľom prenosovej sústavy spoločnosťou Ukrenergo podpísanú zmluvu o havarijnej výpomoci.

Zmluva o havarijnej výpomoci

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová, ostatnýkrát bola elektrina na základe tejto zmluvy na Ukrajinu poskytnutá 11. apríla.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Havarijná výpomoc je poskytovaná v prípade, že jej poskytnutie neohrozuje bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky slovenskej elektrizačnej sústavy. Havarijná výpomoc bola Ukrajine poskytovaná aj v minulosti. Ide o štandardný prostriedok pomoci, ak je prevádzkovateľ prenosovej sústavy danej krajiny v núdzi,“ dodala Čičová Kotzigová.

Plánuje sa obnova vedenia

SEPS dokonca plánuje obnovu existujúceho 400 kilovoltového vedenia Kapušany-Mukačevo, vybudovaného v 60-tych rokoch 20. storočia, ktorá bude realizovaná jeho zdvojením.

„Tým sa docieli aj zvýšenie prenosovej schopnosti na tomto spoločnom prenosovom profile. Ide o jednu z etáp väčšieho projektu zameraného na celkové zvýšenie prenosovej schopnosti na cezhraničnom profile s Ukrajinou. Napäťová hladina ostane zachovaná,“ doplnila Čičová Kotzigová.

Prebiehajú rokovania

V súčasnosti prebiehajú rokovania s ukrajinským prevádzkovateľom prenosovej sústavy na konkrétnom harmonograme a spôsobe realizácie projektu obnovy spomínaného vedenia.

Výška nákladov na tento projekt je v súčasnosti predmetom upresňovania vzhľadom na pokračujúce rokovania a vyjasňovania definitívneho technického rozsahu a spôsobu realizácie diela.

„Očakávame, že sa bude pohybovať v rozsahu desiatok miliónov eur,“ konštatovala Čičová Kotzigová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sandra Čičová Kotzigová
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava