Slovensko pomohlo po masívnych útokoch na energetickú infraštruktúru dodať elektrinu na Ukrajinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, Ukrajina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko pomáha vojnou zmietanej Ukrajine s dodávkami elektriny. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Sandra Čičová Kotzigová, slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy poskytol Ukrajine havarijnú výpomoc po masívnych útokoch na jej energetickú infraštruktúru.

Útoky na energetickú infraštruktúru

„Ukrajina od začiatku vojny vo februári 2022 opakovane čelí útokom na svoju energetickú infraštruktúru. K takejto udalosti došlo aj v posledných dňoch, čo znamenalo aktiváciu pomoci v celej Európe. SEPS ako susediaca sústava bola oslovená na pomoc Ukrajine medzi prvými, nakoľko existujú zmluvné a technické rámce na realizovanie takejto pomoci v relatívne krátkom čase,“ uviedla Čičová Kotzigová.

Slovensko poskytuje na základe zmluvných dohôd medzi prevádzkovateľmi prenosových sústav Slovenska a Ukrajiny v prípade potreby ukrajinskej strane havarijnú výpomoc. K aktivácii tejto pomoci prišlo už niekoľkokrát.

Poskytnutie elektriny zo Slovenska

„Najčerstvejším prípadom uplatnenia výpomoci pre Ukrenergo je situácia z 22.3.2024 kedy v krátkom čase bolo v dôsledku zničenia časti infraštruktúry potrebné poskytnúť zo Slovenska významné množstvo elektriny pre zabezpečenie chodu elektrizačnej sústavy Ukrajiny. Pomoc bola na základe požiadavky poskytovaná v čase od 7:00 hod. do 17:00 hod vo výške 200 megawattov a dodaný objem elektriny bol vo výške 2000 megawatthodín,“ dodala Čičová Kotzigová.

Slovenská a ukrajinská sústava sú prepojené jedným 400 kilovoltovým cezhraničným vedením Veľké Kapušany – Mukačevo. Slovenský úsek vedenia má približne 12,5 km, na území Ukrajiny je vedenie dlhé zhruba 39 km. Nie je to jediné prepojenie Ukrajiny so zvyškom Európy, podobné prepojenia prevádzkuje s Rumunskom či Poľskom a Maďarskom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sandra Čičová Kotzigová
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústavaUkrenergo