Rusko nevie, kto odpálil plynovod Nord Stream a správy o proukrajinskej skupine považuje za ťažko uveriteľné

Nord Stream, únik plynu, Baltské more
Miesto úniku plynu na hladine Baltského mora neďaleko dánskeho ostrova Bornholm. Foto: Danish Defence Command/AP

Moskva stále nevie, kto vykonal sabotáž plynovodov Nord Stream. Vyjadril sa tak tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolaj Patrušev, informuje spravodajský portál CNN.

Správy o ukrajinskej účasti sú pochybné

Patrušev sa v rozhovore pre ruský týždenník Argumenty i Fakty vyjadril, že nedávne správy o ukrajinskej účasti sú pochybné, čím potvrdil predchádzajúce komentáre Kremľa, podľa ktorých sú správy o tom, že za útokom je „proukrajinská skupina“, „ťažko uveriteľné“.

Zopakoval tiež, že Rusko chce objektívne vyšetrovanie explózií. „Vyslovovanie jednostranných subjektívnych verzií teroristického útoku bez neho nič nevysvetľuje,“ skonštatoval.

USA neidentifikovali vinníka

Denník New York Times minulý týždeň uviedol, že nové spravodajské informácie, ktoré preverili americkí predstavitelia, naznačujú spojitosť so skupinou lojálnou Ukrajine, ktorá však koná nezávisle od vlády v Kyjeve.

Zdroj oboznámený s americkou spravodajskou službou povedal pre CNN, že hodnotenie nie je prevládajúcim názorom spravodajskej komunity a že Spojené štáty zatiaľ neidentifikovali vinníka útoku. Zdroj dodal, že spravodajská komunita nemá žiadne dôkazy o tom, že by ukrajinskí lídri vrátane prezidenta Zelenského vedeli o sabotáži plynovodu alebo sa na nej podieľali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nikolaj Patrušev