Ruské vojenské lode boli v oblasti plynovodov Nord Stream niekoľko dní pred explóziami

Nord stream
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Niekoľko dní pred minuloročnou sabotážou plynovodov Nord Stream 1 a 2 sa v ich blízkosti v Baltskom mori nachádzali ruské vojenské lode. Referuje o tom web t-online.de. Podľa portálu mala skupina lodí potrebné vybavenie na inštaláciu výbušných zariadení.

Tri podozrivé plavidlá

Explózie nastali 26. septembra 2022. Plynovody Nord Stream spájajú Rusko s Nemeckom. Nord Stream 1 privádzal plyn, kým Moskva nezastavila dodávky Nemecku koncom augusta 2022. Nord Stream 2 sa nikdy nedostal do prevádzky, keďže Nemecko zastavilo jeho certifikáciu krátko predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Podľa webu t-online.de satelitné snímky ukazujú, že v noci 21. septembra vyplávali z ruskej námornej základne v Kaliningrade najmenej tri podozrivé lode. Ďalšie tri lode ruského námorníctva mohli operáciu sprevádzať a poskytovať vojenskú ochranu.

Miniponorky a výbušné nálože

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že korveta „Soobraziteľnyj“ a fregata „Jaroslav Mudrij“ sprevádzali konvoj lodí na účely výcviku.

„Odborníci mali od začiatku podozrenie, že práve miniponorky mohli na potrubia umiestniť výbušné nálože. Ak by sa potvrdilo, že loď SS-750 bola na mieste činu, hlavným podozrivým by odteraz bola ruská flotila,“ podotýka portál, ktorý dodáva, že toto podmorské podporné plavidlo sa pravidelne zúčastňuje na výcvikoch, počas ktorých sa simulujú nehody na morskom dne.

Na jej palube sa nachádza miniponorka AS-26, ktorá je určená na núdzovú evakuáciu posádok havarovaných ponoriek. Disponuje navyše uchopovacími ramenami schopnými premiestniť pod vodou náklad s hmotnosťou až 50 kilogramov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom