Katar bude môcť obnoviť „normálnu“ produkciu skvapalneného zemného plynu (LNG) v priebehu niekoľkých týždňov, povedal pre Financial Times premiér krajiny šejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.
Poznamenal, že Katar – druhý najväčší vývozca LNG na svete, ktorého výrobné zariadenia boli zasiahnuté iránskymi útokmi na začiatku vojny – už začal s prípravou svojej tankerovej flotily po tom, čo Spojené štáty a Irán podpísali memorandum o porozumení.

Irán obnovil vývoz ropy, pred rokovaniami s USA jej ceny prudko klesli
„V priebehu niekoľkých týždňov sa produkcia vráti na normálnu úroveň, s výnimkou poškodeného zariadenia… Naše tímy sú mobilizované už niekoľko týždňov. QatarEnergy sa pripravuje na návrat k normálnej prevádzke hneď, ako sa situácia v (Hormuzskom) prielive stabilizuje,“ povedal Al Thani.
Zariadenia spoločnosti QatarEnergy majú nominálnu kapacitu 77 miliónov ton LNG ročne. Katar poskytuje približne 18 – 20 % svetových dodávok LNG.













