Katar sľubuje obnoviť produkciu LNG na normálnu úroveň v priebehu niekoľkých týždňov

Spoločnosť QatarEnergy sa pripravuje na návrat k normálnej prevádzke po stabilizácii situácie v Hormuzskom prielive.
Liquid Natural Gas globe shape containers
Kontajnery na kvapalný zemný plyn v tvare gule v priemyselnej oblasti Europoort Botlek v prístave Rotterdam Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Upútavka: Zuzana Šubová: Bratislava žije na dlh, musíme zastaviť zdieranie občanov
Zdroj: SITA

Katar bude môcť obnoviť „normálnu“ produkciu skvapalneného zemného plynu (LNG) v priebehu niekoľkých týždňov, povedal pre Financial Times premiér krajiny šejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.

Poznamenal, že Katar – druhý najväčší vývozca LNG na svete, ktorého výrobné zariadenia boli zasiahnuté iránskymi útokmi na začiatku vojny – už začal s prípravou svojej tankerovej flotily po tom, čo Spojené štáty a Irán podpísali memorandum o porozumení.

„V priebehu niekoľkých týždňov sa produkcia vráti na normálnu úroveň, s výnimkou poškodeného zariadenia… Naše tímy sú mobilizované už niekoľko týždňov. QatarEnergy sa pripravuje na návrat k normálnej prevádzke hneď, ako sa situácia v (Hormuzskom) prielive stabilizuje,“ povedal Al Thani.

Zariadenia spoločnosti QatarEnergy majú nominálnu kapacitu 77 miliónov ton LNG ročne. Katar poskytuje približne 18 – 20 % svetových dodávok LNG.

Firmy a inštitúcie: QatarEnergy