Ropu už z Azerbajdžanu máme, Wlachovský chce pre Slovensko aj plyn (video)

GLOBSEC 2023: Diskusia minstrov zahraničných vecí
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský. Foto: Archívne, SITA/ Jakub Julény

Ropa k nám z Azerbajdžanu už tečie, teraz je na rade plyn. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský na tlačovej besede po stretnutí s ministrom zahraničných vecí Azerbajdžanskej republiky Džejhunom Bajramovom.

Bez dvojitého zdanenia

Tesne pred samotnou tlačovkou obaja šéfovia diplomacií podpísali zmluvu medzi Slovenskom a Azerbajdžanom o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňových únikov v oblasti daní z príjmov.

„Ide o základnú dohodu, aby mohli slovenskí podnikatelia podnikať v Azerbajdžane, a aby sa tam mohli rozvíjať. To isté platí však aj naopak,“ vysvetlil Wlachovský, pričom obaja ministri zahraničných vecí potvrdili záujem na rozšírení dvojstrannej spolupráce do viacerých oblastí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spoločnou prioritou je ale hľadanie ekonomických príležitostí s konkrétnymi výsledkami. Podľa Wlachovského je rozpracovaných viacero projektov, ktoré chcú obe krajiny realizovať.

„Azerbajdžan zohráva dôležitú úlohu v rámci energetickej bezpečnosti EÚ vrátane Slovenska. Ropa už do Slovnaftu začala tiecť, rovnako chceme, aby k nám začal tiecť z Azerbajdžanu aj plyn,“ uviedol šéf našej diplomacie.

Otvorenie ambasády

Podľa Wlachovského je kriticky dôležité, aby v otázke prítoku plynu na Slovensku začali rokovania konkrétnych prevádzkovateľov, ktorí si dohodnú konkrétne podmienky.

Kedy by mal začať prúdiť plyn na Slovensko náš minister zahraničia povedať nedokázal, pretože je tam, podľa neho, veľa technických vecí, ktoré sa musia vyriešiť.

Minister zahraničných vecí Azerbajdžanu Džejhun Bajramov spresnil, že ropa na Slovensko tečie z jeho krajiny od marca.

Už 30 rokov diplomatických vzťahov so Slovenskom chce Azerbajdžan posilniť tým, že u nás otvorí svoju ambasádu, čo by ešte viac zlepšilo spoluprácu a vzťahy medzi oboma krajinami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Wlachovský