Pokles cien palív na slovenských čerpačkách sa zastaví, predpokladá analytik. Aký bude ich ďalší vývoj?

Tankovanie, benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zlacňovanie benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach sa nateraz zastaví. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

„Predpokladáme, že vlna postveľkonočného zlacňovania cien palív sa u nás zastaví, a ceny sa budú v najbližšom čase pohybovať mierne nad 1 eurom a 50 centami u benzínu a 1 eurom a 40 centami u nafty,“ uviedol pre agentúru SITA Pánis.

Nafta klesá od polovice marca

Ceny pohonných hmôt pokračovali v poklese aj v predchádzajúcom týždni. Najpredávanejší benzín s oktánovým číslom 95 klesol o 0,46 % na priemernú úroveň 1,525 eura za liter. Nafta zlacnela o 0,56 % na 1,413 eura za liter.

Ako uviedol pre agentúru SITA hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš, cena benzínu klesá štvrtý týždeň za sebou a nafta klesá od polovice marca.

„Deväťdesiatpäťka je v porovnaní so situáciou spred mesiaca lacnejšia o 5% a nafta o 5,4%. Nafta od začiatku roka zlacnela o viac ako 12 %. Benzín s oktánovým číslom 95 je však v porovnaní s úvodom roka stále drahší asi o 2,7 %,“ dodal Gábriš.

Ceny ropy v ostatných dňoch prestali klesať a pohybujú sa v pomerne úzkom pásme v okolí 75 amerických dolárov v prípade zmesi Brent, respektíve okolo 72 dolárov v prípade benchmarku WTI.

USA idú dopĺňať svoje rezervy

„Zdá sa, že trh už započítal očakávanú slabosť ekonomického rastu troch kľúčových regiónov – Severnej Ameriky, Európy ako aj Číny,“ podotkol Pánis.

Ďalšiemu poklesu cien ropy podľa neho bránili správy o tom, že administratíva Spojených štátov sa chystá konečne dokupovať ropu do vyprázdnených strategických ropných rezerv, ktoré sú najnižšie za ostatné približne štyri dekády.

Pokusy o odraz cien ropy držali podľa Pánisa na uzde aj štatistiky o tom, že trh je dobre zásobený, keď OPEC+ reálne doručil menšie zníženie ťažby ako avizoval. Už pred obmedzením ťažby nevyužíval totiž vyššie kvóty naplno.

„Okrem toho, niektoré dáta ukazujú, že ruské exporty ropy a jej derivátov dosahujú rekordné úrovne od invázie na Ukrajinu a to napriek uvaleniu embárg zo strany Západu a napriek avízu Kremľa, že chce obmedziť ťažbu,“ konštatoval Pánis.

Porovnanie s úrovňou miezd

Napriek tomu, že sa nám môže zdať, že sú ceny palív stále drahšie a drahšie, tak dôležité je podľa Gábriša aj relatívne porovnanie s úrovňou miezd.

Tu to podľa neho nevychádza až tak nepriaznivo a napríklad v porovnaní so situáciou spred dvoch dekád si môžeme dovoliť kúpiť oveľa viac.

„Napríklad v roku 2003 predstavovala hrubá mzda priemerného občana zhruba ekvivalent 458 litrov benzínu 95 alebo takmer 482 litrov nafty. V roku 2022, teda o dve desaťročia neskôr, sme si už za priemernú mzdu mohli kúpiť viac než 770 litrov benzínu alebo takmer 759 litrov nafty,“ uzavrel Gábriš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek GábrišStanislav Pánis