Strana Sloboda a Solidarita (SaS) informuje, že jej podnet v súvislosti s nastavením energopomoci bol podľa doručenej informácie postúpený Európskej prokuratúre. SaS tvrdí, že schéma môže byť nastavená chybne, môže spôsobovať škody pre verejné financie a vyžaduje si preverenie.
Postúpenie podnetu Európskej prokuratúre
SaS uvádza, že trestné oznámenie podala na Generálnu prokuratúru pre spôsob nastavenia energopomoci a o posune v konaní už dostala informáciu od prokurátora.
„Pred pár dňami nám bolo doručená informácie od prokurátora, že bolo toto trestné oznámenie posunuté na európsku prokuratúru. To svedčí o tom, že bolo veľmi kvalitne napísané a svedčí to aj o tom, že peniaze boli naozaj rozhádzané a treba sa na to pozrieť a Európska prokuratúra sa na to pozrie,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
Zároveň dodal, že „tento týždeň sme podali aj trestné oznámenie na Fica, ktoré môžu ešte doteraz podpísať občania“ a podpisy budú k podaniu dopĺňať.
435 miliónov eur zo štátneho rozpočtu
Podľa poslanca Karola Galeka mala vláda pripraviť pomoc tak, aby ju dostali tí, ktorí ju potrebujú. „Naozaj neviditeľná ministerka Saková mala dva a pol roka na to, aby pripravila energopomoc tak, aby ju dostali naozaj tí, ktorí ju potrebujú. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Dnes hovorí o tom, že je tu adresná pomoc. Ona sama priznáva, že ale táto adresná pomoc má 10% chybovosť. Toto je takmer 200 000 domácností,“ uviedol.
SaS poukazuje aj na rozsah výdavkov: „Je to 435 miliónov €,“ pričom pri deklarovanej 10-percentnej chybovosti hovorí o „sume takmer 40 miliónov €“. Galek zároveň upozornil na riziko, ak pomoc dostane niekto, kto na ňu nemal nárok, a na možné dodatočné dopady na rozpočet, ak sa niekto bude spätne domáhať pomoci, ktorú mal dostať.

Slovensko stavilo na automatizáciu a odmieta „český model“ potvrdení, tvrdí Šimko - VIDEO
SaS tvrdí, že okrem výdavkov zo štátneho rozpočtu boli v súvislosti so schémou použité aj prostriedky na jej administráciu. „Okrem týchto 435 miliónov €… bolo použitých aj ďalších asi 17 miliónov práve na… administrovanie… tejto zbabranej energopomoci,“ uviedol Galek a dodal, že „v tej súvislosti ide skrátka o poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie“.
Upozornenie na zodpovednosť SEPS
Mária Kolíková v tejto súvislosti uviedla, že SaS využíva aj právne nástroje, keďže podľa nej apely na dodržiavanie pravidiel nestačia, a zároveň otvorila tému zodpovednosti pri rozhodnutiach súvisiacich s elektrinou.
„Treba myslieť na to, že predstavitelia SEPS-u, ak dôjde k tomu, že by sa zastavila tá humanitárna elektrina, že aj oni sami budú niesť za to zodpovednosť,“ povedala. Zároveň poďakovala ľuďom, ktorí sa pridali k podpisovej podpore ďalšieho trestného oznámenia: „Je ich vyše 10 000… budeme ho dopĺňať… o tieto podpisy… a ešte tí, ktorí sa chcú… pridať, tak… majú ešte priestor.“, povedala Kolíková.












