Organizácia krajín vyvážajúcich ropu naznačila, že prebytok ropy na celosvetových trhoch by mohol pretrvávať ešte dva roky.
Napriek nižším cenám ropy sa ukazuje, že rast produkcie ropy v Severnej Amerike je odolný. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) to uviedla v návrhu správy, ktorá je najpodrobnejšia v tomto roku. Je to náznak toho, že prebytok ropy na celosvetových trhoch by mohol pretrvávať ešte dva roky. OPEC vo svojej dlhodobej stratégii predpokladá, že produkcia ropy z krajín, ktoré nie sú jej členmi, sa bude zvyšovať minimálne do roku 2017. Dopyt po rope z krajín OPEC-u by mal do roku 2017 klesnúť z 30 mil. barelov ropy denne v roku 2014 na 28,2 mil. barelov. OPEC na to môže reagovať tým, že zníži produkciu zo súčasných 31 mil. barelov ropy denne, prípadne tým, že bude dlhší čas tolerovať nižšie ceny ropy.
„Od júna 2014 ceny ropy zaznamenali významný pokles a dostali sa ešte na nižšiu úroveň ako počas krízy v roku 2008. Dodávky ropy z krajín mimo OPEC-u naďalej vykazujú určitý rast,“ uvádza OPEC. Ceny ropy sa znížili z hodnoty približne 115 USD za barel vzhľadom na nárast produkcie americkej bridlicovej ropy a vzhľadom na novembrové rozhodnutie OPEC-u neznižovať produkciu. Predstavitelia OPEC-u namiesto toho v rámci boja o trhový podiel produkciu zvýšili. S produkciou bridlicovej ropy sú totiž spojené vyššie náklady. Produkcia bridlicovej ropy sa však ukazuje ako odolnejšia, než sa predpokladalo.
Ceny ropy Brent dosiahli v stredu výšku 62,02 USD za barel, kým barel americkej ropy stál 57,71 USD.