Bratislavská spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a MH Teplárenský holding (MHTH) podpísali Zmluvu o budúcej zmluve, ktorá definuje podmienky pre budúce dodávky tepla zo Zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO). Ako informovala hovorkyňa OLO Zuzana Balková, vďaka rozsiahlej sieti centrálneho zásobovania teplom (CZT), tak bude z týchto dodávok môcť v budúcnosti profitovať viac ako 66-tisíc bratislavských domácností.
Garancia tržieb do budúcnosti
„Podpis nadväzuje na Memorandum o porozumení z februára 2026 a potvrdzuje spoločný záujem oboch partnerov pokračovať v dlhodobej spolupráci,“ priblížila hovorkyňa s tým, že zmluva je dôležitým krokom pre financovanie projektu Modernizácie a ekologizácie ZEVO, pretože predstavuje kľúčovú garanciu tržieb do budúcnosti. Zároveň vytvára predpoklady pre dlhodobú cenovú stabilitu dodávok tepla zo sústavy CZT.

Spoločnosti OLO a MH Teplárenský holding podpísali memorandum, dodávky tepla v Bratislave sa zefektívnia
„Spolupráca so spoločnosťou OLO predstavuje dôležitý krok k diverzifikácii nášho palivového mixu, ktorý zabezpečí nezávislosť a stabilitu sústavy centrálneho zásobovania teplom v hlavnom meste. Teplo vyrobené energetickým zhodnotením odpadu je stabilným lokálnym zdrojom energie a vedie k postupnému znižovaniu závislosti od fosílnych palív. Zároveň vytvára predpoklady pre dlhodobú cenovú stabilitu dodávok tepla pre bratislavské domácnosti aj v čase energetických kríz. Podpis Zmluvy o budúcej zmluve potvrdzuje náš spoločný záujem pokračovať v navyšovaní dodávok tepla, a to až takmer na 10-násobok súčasných dodávok,“ uviedol generálny riaditeľ MHTH Adrián Jenčo.
Významná investícia
„Modernizácia a ekologizácia ZEVO je našou najväčšou a najvýznamnejšou investíciou do odpadovej a energetickej infraštruktúry Bratislavy. Podpis zmluvy s MHTH je významným míľnikom, ktorý potvrdzuje, že projekt napreduje a pripravujeme ho veľmi zodpovedne s dôrazom na jeho dlhodobú ekonomickú efektivitu aj environmentálnu udržateľnosť,” dodala predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka OLO Miroslava Čalfová.
Spolupráca OLO a MHTH nadväzuje na priame napojenie ZEVO a Výhrevne Juh z roku 2023, ktoré umožnilo po prvýkrát dodávať teplo vyrobené energetickým zhodnotením odpadu do systému centrálneho zásobovania teplom v Bratislave.

Odpadu bude pribúdať, ani Slovensko sa nevyhne výstavbe ZEVO
„V porovnaní s priemernou dodávkou energií v rokoch 2023 až 2025, sa na základe novej zmluvy mnohonásobne zvýši objem dodaného tepla, pričom tieto dodávky sa dotknú viac ako 66-tisíc domácností zásobovaných zo sústavy CZT v Bratislave,“ spresnila hovorkyňa. Využívanie tepla vyrobeného z nerecyklovateľného komunálneho odpadu zároveň prispeje k zníženiu spotreby zemného plynu a zníženiu emisií oxidu uhličitého.
Modernizácia a ekologizácia ZEVO
Technické prepojenie ZEVO so systémom centrálneho zásobovania teplom bolo zároveň jedným z kľúčových predpokladov pre prípravu projektu Modernizácie a ekologizácie ZEVO. Zariadenie sa blíži k hranici svojej životnosti, preto sa pristupuje k jeho modernizácii a ekologizácii v súlade s prísnymi európskymi emisnými limitmi. Projekt Modernizácie a ekologizácie ZEVO zabezpečí kontrolu nad nakladaním s mestským odpadom a dostatočnú kapacitu na jeho zhodnotenie s ohľadom na životné prostredie.
Spoločnosť OLO pokračuje v ďalších krokoch projektu Modernizácie a ekologizácie ZEVO. „Aktuálne prebieha verejné obstarávanie na generálneho zhotoviteľa stavby, a preto výsledná podoba investície bude známa po ukončení tohto procesu,“ uzavrela Balková.












