Hladina Kachovskej priehrady klesla za deň o 2,5 metra, obnova hydroelektrárne vyjde aj na miliardu dolárov

Vojna na Ukrajine, Kachovka
Satelitná snímka zničenej priehrady Kachovka, cez ktorú sa valí voda. Foto: Maxar Technologies via AP.
  • aktualizované 7. júna, 14:57

Hladina vody v zničenej ukrajinskej Kachovskej priehrade na rieke Dnipro v Chersonskej oblasti naďalej klesá. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na štátny podnik Ukrhydroenerho spravujúci viacero vodných elektrární v krajine, za jeden deň sa hladina v priehrade znížila takmer o 2,5 metra.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„V stredu o 10:00 bola hladina nádrže v oblasti Nikopoľa na úrovni 14,41 metra. Prepadová hrádza a zemná vložka medzi staničnou budovou a plavebnou komorou sa naďalej zhoršujú. Počas noci neboli zaznamenané žiadne mimoriadne udalosti. Intenzita záplav sa znižuje, ale v dôsledku výrazného zničenia priehrady bude voda naďalej pribúdať,“ tvrdí Ukrhydroenerho.

Obnova vyjde zhruba miliardu dolárov

Na odstraňovaní následkov sa aktuálne podieľa takmer 800 ľudí a viac ako 170 kusov techniky štátnej pohotovostnej služby.

Obnova hydroelektrárne na ukrajinskej Kachovskej priehrade po jej zničení pravdepodobne bude stáť približne miliardu dolárov. V stredu to uviedla ukrajinská ministerka hospodárstva Julia Svyrydenko.

Náklady na vybudovanie novej vodnej elektrárne by mohli byť v objeme zhruba jednej miliardy dolárov,“ konštatovala ministerka. Dodala, že bude trvať najmenej päť rokov, kým sa obnoví samotná priehrada. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Škoda bude naďalej rásť

Podľa predbežných odhadov ukrajinského ministerstva životného prostredia a Štátneho environmentálneho inšpektorátu Ukrajiny na vodných zdrojoch bola spôsobená škoda do sumy približne 54 miliónov dolárov, pričom táto škoda bude rásť.

Americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedla, že „bilancia dôkazov, úvah a rétoriky naznačuje, že priehradu úmyselne poškodili Rusi“. ISW v analýze z utorka odkázal na svoju predikciu z októbra 2022. Vtedy sa vyjadril, že ruské sily „sa pravdepodobne pokúsia vyhodiť priehradu do vzduchu, aby kryli svoje stiahnutie“ a zabránili postupu ukrajinských síl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julia Svyrydenková
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny